Laukos
Gaļa un zivis

Mainīta ĀCM riska zonu teritorija0

Foto – Shutterstock

Tā kā ir konstatēti daži jauni Āfrikas cūku mēra (ĀCM) saslimšanas gadījumi mežacūkām Bauskas, Dobeles, Jelgavas un Talsu novadā, tiek mainīta sērgas riska zonu teritorija, paredz valdība apstiprinātie grozījumi ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtībā.

Pēc tam kad grozījumi noteikumos būs stājušies spēkā, I riska zonā Latvijā tiks iekļauta arī šāda teritorija: Auces novada Bēnes, Vecsaules, Vītiņu un Ukru pagasts un Rundāles novada Svitenes un Viesturu pagasts. No I riska zonas tiks izņemts Bauskas novada Īslīces pagasts, Dobeles novada Zebrenes, Naudītes, Auru, Krimūnu, Bērzes pagasts un Jaunbērzes pagasta daļa, kas atrodas uz rietumiem no autoceļa P98, Jelgavas novada Glūdas, Svētes un Zaļenieku pagasts, Talsu novada Ģibuļu pagasts, Ventspils novada Ziru, Ugāles, Usmas un Zlēku pagasts, un arī Bauska, Dobele un Talsi.

Savukārt II riska zonā turpmāk ietilps arī Aglonas novada Kastuļinas, Grāveru un Šķeltovas pagasts, Auces novada Lielauces un Īles pagasts, Dobeles novada Bikstu, Zebrenes, Naudītes, Auru, Krimūnu, Bērzes un Jaunbērzes pagasts, Jelgavas novada Glūdas, Zaļenieku un Svētes pagasts, Rēzeknes novada Audriņu, Bērzgales, Čornajas, Dricānu, Gaigalavas, Griškānu, Ilzeskalna, Kantinieku, Kaunatas, Lendžu, Lūznavas, Maltas, Mākoņkalna, Nagļu, Ozolaines, Ozolmuižas, Rikavas, Nautrēnu, Sakstagala, Silmalas, Stoļerovas, Stružānu un Vērēmu pagasts un Feimaņu pagasta daļa, kas atrodas uz ziemeļiem no autoceļa V577, un Pušas pagasta daļa, kas atrodas uz ziemeļaustrumiem no autoceļa V577 un V597, Rundāles novada Rundāles pagasts un Ventspils novada Ziru, Ugāles, Usmas un Zlēku pagasts. No II riska zonas tiks izņemts Bauskas novada Mežotnes, Codes, Dāviņu, Gailīšu, Brunavas, Ceraukstes un Vecsaules pagasts, Talsu novada Ķūļciema, Balgales, Vandzenes, Laucienes, Virbu, Strazdes, Lubes, Īves, Valdgales, Laidzes, Ārlavas, Lībagu, Abavas, Sabiles un Stendes pagasts, un arī Valdemārpils.

Vienlaikus mainīta riska zonu teritorija Lietuvā un Polijā.

Grozījumi noteikumos stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Kā ziņots, saskaņā ar likumdošanu ir definētas trīs ĀCM riska zonas. Pirmās zonas teritorijā nav konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, tomēr šī buferzona atrodas blakus ĀCM skartajām teritorijām. Dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Par otro zonu definētas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mežacūkas. No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas, savukārt cūkgaļu un mežacūku gaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Savukārt par trešo riska zonu ir noteiktas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, un no šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.

ĀCM karte un ierobežojumu teritoriju interaktīvā karte pieejama PVD mājaslapā.

LA.lv