Laukos
Atpūta

Maizes dienā Āraišu vējdzirnavās godinās saimnieces un jauno rudzu maizi0

Foto – Aija Geida

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) svētdien, 28.jūlijā, tuvus un tālus viesus, maizes cepējus un tradīciju zinātājus aicina uz Āraišu vējdzirnavām, lai godinātu saimnieces un saimniekus, jauno rudzu maizi un svinētu tradicionālo Maizes dienu, informēja DAP sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna.

Šajā dienā Āraišu vējdzirnavās būs gan rudzu kūku konkurss, rudzu maizes meistarklases un veselības laboratorija, gan arī mīļmaizītes cepšana, degustācijas un tirdziņš ar apkārtējo novadu maizes cepēju, siera sējēju, bitenieku, zāļu tēju un amatnieku darinājumiem.

Maizes diena ir tradīcija, kur ik gadu satiekas gan tradicionālās, gan jaunāku laiku rupjmaizes cepēji, savukārt apmeklētāji varēs iepazīt maizītes ceļu no labības tīruma līdz graudiem un gatavai maizei, dodoties ceļojumā pa Kukulīša taku, stāstīja Rēna.

Pie lielā Jēkabu galda ar dziesmām un stāstiem norisināsies jaunās maizes griešana un garšošana. Kā jau katrā Maizes dienā tiks godināti seno saimnieku un saimnieču vārdu īpašnieki – Jēkabi un Annas.

Āraišos ir vienīgās vējdzirnavas ar to oriģinālo iekārtu Latvijā, kam atjaunoti spārni un darbināmi dzirnavu mehānismi. Maizes dienas norises laikā ikviens varēs iepazīt dzirnavu mehānismus, bet ja vēja stiprums un virziens būs labvēlīgs, tad būs iespēja vērot arī dzirnavu spārnu ritējumu Āraišu dzirnavu kalnā.

Pasākums norisināsies Amatas novadā, Āraišu vējdzirnavās svētdien, 28.jūlijā, no plkst.12 līdz plkst.16. Maizes dienu organizē DAP sadarbībā ar vējdzirnavu atbalsta biedrību “ANNO1852” un Amatas novada domi.

Āraišu vējdzirnavas ir viens no DAP apsaimniekotajiem objektiem Gaujas Nacionālajā parkā (GNP). Tās būvētas 19.gadsimta vidū Drabešu muižas vajadzībām. Pagājušā gadsimta 80.gados dzirnavas nonāca GNP paspārnē un tika atjaunotas un līdz pat mūsdienām šeit regulāri apskatāmas izstādes un ekspozīcija par dzirnavu vēsturi un nozīmi, ir iespējams iemēģināt roku graudu malšanā un izzināt senās tradīcijas.

Pagājušajā gadā notikušās rekonstrukcijas laikā dzirnavās atjaunotas jumta konstrukcijas un fasāde, veikti uzlabojumi iekštelpās, izveidots āra apgaismojums un pats galvenais – izgatavoti jauni vējdzirnavu spārni. Dzirnavas nav tikai dekoratīvs un vēsturisks objekts, tās ir arī pilnībā funkcionējošas – šeit iespējams samalt gan miltus, gan dažāda veida putraimus un citus graudaugu produktus, teica Rēna.

LA.lv
AP
Anita Pirktiņa
Laukos
Grasbergs: Zemnieku atkarība no subsīdijām ir jāmazina
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kurzemē un Vidzemē rīko “Kazu dienas 2019”
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Ādažu Čipsu” ražotnes automatizācijā šogad investēti 1,2 miljoni eiro
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Latvijā turpina samazināties ārstu skaits. Sasniegts zemākais līmenis pēdējo sešu gadu laikā 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Latviešu galda spēļu uzņēmums “Brain Games” nopērk lietuviešu partneri
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Latvijas basketbola kadetes EČ sīvā cīņā zaudē beļģietēm
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Neatkarīgās Latvijas karte, kas sevī slēpa divus negaidītus atklājumus
1 stunda
VK
Vita Krauja
Kultūra
Kad tētis ir Loranga. Saruna ar komponistu Edgaru Mākenu un režisoru Ģirtu Šoli
1 stunda