Laukos
Atpūta

Ahatīnas gliemezis – mājdzīvnieks uz ilgu laiku0


Ahatīnas gliemezis
Ahatīnas gliemezis
Foto: Ingars Gudermanis

Jautājums. Kā audzēt ahatīnas gliemežus?

NIKOLAJS RĪGĀ

 

Plastmasas kastē un katru atsevišķi

Triju gadu pieredze Austrumāfrikas milzu gliemežu jeb ahātgliemežu audzēšanā ir Liepājas Leļļu teātra aktierim Ingaram Gudermanim. Ar ko šie mīkstmieši īpaši? Pirmām kārtām ar izmēru, tie ir ļoti lieli – kāja sasniedz līdz 25 cm, bet čaula 23–24 cm garumu. Gliemji ir komunikabli, neieraujas čaulā, ja paņem rokās, tādēļ ieteicami kā pirmie mājdzīvnieki bērniem. Un vēl – gliemežu izdalītās gļotas satur vērtīgas vielas, kas palīdz sadziedēt nelielas brūces un apdegumus.

Ja iegādājas divus gliemežus, tad jāņem vērā, ka tie bieži vairosies un lielā skaitā, jo ir divdzimumu dzīvnieki. Lai tas nenotiktu, gliemji jātur pa vienam. Vienam dzīvniekam nepieciešama 10–15 litru liela kaste. Var izmantot pārtikas plastmasas kasti ar vāku, kurai vienā pusē augšā un arī apakšā izurbj caurumiņus, lai cirkulētu gaiss. Svarīgi ir pakaiši, uz kuriem gliemezis dzīvos. Piemērotākais ir kokosa substrāts, ko izmanto puķu stādīšanai vai speciāli rāpuļiem terārijos. To iepriekš samērcē, tad ieklāj kastes pamatnē. Substrāts parasti jānomaina reizi mēnesī, jo pa šo laiku tas būs kļuvis piedrazots, slapjš.

 

Ko drīkst dot un ko ne

Šiem milzu gliemežiem jānodrošina 25–28 oC temperatūra. Tos nedrīkst novietot tiešos saules staros un caurvējā. Ja dzīvnieks nelien ārā no mājiņas, izdala ļoti daudz gļotu, tas liecina, ka mīkstmiesis ir saaukstējies (saslimušu gliemezi izārstēt nevar, tas aiziet bojā). Nevajag milzu gliemežus nest laukā un likt zālē, jo tā var ievazāt slimības un parazītus.

Gliemji ēd to pašu, ko dabā. Tiem var dot salātus, pienenes, dažādus augļus un dārzeņus, izņemot apelsīnus, mandarīnus, citronus un citus citrusaugļus, cieti saturošos dārzeņus (kartupeļus), kā arī sīvos dārzeņus (piemēram, redīsus, rutkus, čili). Papildus gliemežiem jābūt pieejamām minerālvielām. Labs kalcija avots ir sēpija, ko parasti dod papagaiļiem. Nodrošināšanai ar olbaltumvielām lieto Gammarus vēzīšus, arī tos var nopirkt zooveikalos kā zivtiņu barību. Gliemežus iespējams 2–3 dienas atstāt vienus pašus, tikai tad kastē jāsaliek barība, kas tik ātri nebojājas.

Foto: Ingars Gudermanis

 

Patīk mazgāšanās

Gruntij kastē jābūt mitrai, tā nedrīkst iekalst, tāpēc reizi 1–3 dienās substrāts jāapsmidzina ar ūdeni, izmantojot pulverizatoru. Arī gliemežus ieteicams palutināt ar ūdens peldēm – tiem patīk mazgāties zem tekoša ūdens strūklas. Ņemot rokās, gliemezis jāceļ aiz kājas (nevis čaulas), citādi tiks norauta mājiņa. Nav ieteicams kastē turēt trauciņu ar ūdeni, jo dzīvnieks to ātri piedrazo, turklāt, ja trauks ir pārāk dziļš, gliemezis tajā var noslīkt.

“Austrumāfrikas ahātgliemeži vislielāko aktivitāti izrāda pēcpusdienās, pārējā laikā guļ, piesūkušies pie kastes vāka vai arī ierokoties substrātā. Dzīvnieka vidējais mūža ilgums ir 5–9 gadi. Lai gliemji būtu aktīvi, veselīgi un ēdelīgi, jārūpējas par mājas mīluļiem, nodrošinot atbilstīgus turēšanas apstākļus,” piebilst gliemežu saimnieks.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Iļģuciema kvasa” ražotājam pērn palielinājies gan apgrozījums, gan peļņa
13 stundas
LE
LETA
Laukos
Latvijā saražotā alus apmērs turpina pieaugt
15 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Cik ienesīgi audzēt lucernu kukurūzas rindstarpās?
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Negribēja nogalināt draugu…Jaunietim piespriež astoņus gadus cietumā 1
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Sevastova Jūrmalas WTA turnīru sāk ar pārliecinošu uzvaru
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Nervu sabrukums, parādi līdz ausīm…” Kokneses kokaīna lietā aizturētais garāžas saimnieks izlaists no cietuma
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Aļonas brīvais kritiens turpinās – Ostapenko izgāžas arī Jūrmalā
4 stundas