Laukos
Dārzeņi un augļi

Maz un dārgi. Kartupeļu audzētājiem šogad problēmas ar stādmateriāla iegādi0

Foto – Shutterstock

Saistībā ar sausumu pagājušajā gadā Eiropā šobrīd pastāv sēklas kartupeļu deficīts un Latvijas kartupeļu audzētājiem arī ir problēmas ar sēklu iegādi, atzina aptaujātie lauksaimnieki.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētājas vietnieks Ilgvars Krūmiņš stāstīja, ka saistībā ar sauso un karsto vasaru Eiropā pastāv sēklas kartupeļu deficīts. “Eiropas sēklaudzētāju firmas ir paziņojušas, ka tām ir par aptuveni trešdaļu mazāks sēklas daudzums nekā parasti. Vidēji sēklas cenas augušas par apmēram 15%. Tas mūs vistiešākajā veidā ietekmē, jo apritē ir maz vietējo šķirņu, pārsvarā materiālu ievedam no ārvalstīm – Vācijas un Nīderlandes. Protams, ka ievestais materiāls šopavasar būs ievērojami dārgāks,” sacīja Krūmiņš, piebilstot, ka iepriekšējos gadus sēklas cenas bijušas stabilas.

Viņš norādīja, ka Latvijas audzētāji no ārzemēm iegādātos sēklas kartupeļus uzreiz nestāda, bet gadu pavairo. Ir maz zemnieku, kas iepērk no Eiropas audzētājiem materiālu un uzreiz to stāda, lai audzētu pārtikas kartupeļus. “Mēs materiālu pieturam un pavairojam. Taču kaimiņos – Somijā un Zviedrijā – zemnieki mēdz pirkt A klases sēklas kartupeļus no šķirņu audzētājiem, un šie zemnieki jau šogad izjutīs cenu kāpumu,” sacīja Krūmiņš. Viņš piebilda, ka Latvijas audzētāju galvenā problēma patlaban ir tas, ka trūkst atsevišķu šķirņu sēkla un tām cena ir pieaugusi.

Biedrības “Zemnieku saeima” valdes locekle un kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” valdes locekle Edīte Strazdiņa pieļāva, ka atsevišķu dārzeņu cenas jaunajā ražas sezonā var ietekmēt sēklu sadārdzināšanās. “Jāņem vērā, ka pērn ir daudz mazāk izauguši sēklas kartupeļi, sīksīpolu sēklas. Šobrīd gandrīz viss ir pārdots un cenas ir ļoti augstas. Ja stādāmais materiāls ir dārgs, var prognozēt, ka arī gala prece nevar būt lēta,” sacīja Strazdiņa.

Vienlaikus viņa piebilda, ka dārzeņu cenas kopumā tomēr galvenokārt būs atkarīgas no laika apstākļiem un situācijas globālajā tirgū. Ja dārzeņu raža būs laba, cena izlīdzināsies, neraugoties uz izejmateriālu cenu kāpumu. Savukārt, ja līdzīgi kā iepriekšējos divus gadus laika apstākļu ziņā būs novirzes no normas, dārzeņi būs dārgāki. Līdz ar to ir ļoti grūti prognozēt, kāds šis gads būs dārzeņu audzēšanas nozarē Latvijā.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības mērķis ir apvienot kartupeļu audzētājus un pārstrādātājus, lai koordinētu biedrības biedru savstarpējo darbību kopīgu interešu aizstāvēšanai, veicinātu sadarbību, tirgus attīstību un iekšējā tirgus aizsardzību, kā arī, lai pārstāvētu savu biedru intereses attiecībās ar valsts varas, pārvaldes un citām institūcijām Latvijā un ārzemēs, kuru darbība ietekmē biedrības biedru intereses.

LA.lv