Laukos
Tehnika

Cik izmaksā meliorācijas pakalpojumi pļavā? Atbild eksperts0


Meliorācijas caurules
Meliorācijas caurules
Meliorācijas caurules

Jautājums. Vai ir firmas, kas veic meliorācijas sistēmu skalošanu pļavā un cik tas izmaksā? Zaiga Kārsavas novadā.

SIA “Talsu meliorators” valdes priekšsēdētājs Edvīns Sūnākslis skaidro – ja tā ir pļava ar daudzgadīgu zālāju, kas nav pārarta vairāk nekā desmit gadu, visticamāk, drenāža ir aizaugusi ar saknēm, jo ir augi – kosas un citi, kam sakne iet līdz divu metru dziļumā. Parasti lielākā daļa lauksaimnieku domā, ka ar skalošanu visu var atrisināt. Diemžēl praksē tā var atrisināt problēmas 10% gadījumu. Skalošana pamatā ir tikai regulārs drenāžas ekspluatācijas pasākums, kas jāveic ik pēc 10 gadiem, to piekopa padomju laikā t.s. meliorācijas sistēmu pārvaldes.

Vispirms būtu jāsāk ar izteku pārbaudi (jāpārliecinās, vai to gali ir vaļā), tad jāatrok kolektori vairākos posmos un jāpārliecinās vai nav bojāti vai arī pilnībā noplūduši posmi. Pēc tam jāatrok arī drenāžas zari. Ja sanesums ir vismaz 50%, nav jēgas skalot, bet ir jāliek jauna drenāža. Racējs (vismaz universālais ekskavators) vajadzīgs jebkurā gadījumā, arī ja veic skalošanu. Par izmaksām gan jāinteresējas tuvākā apkārtnē. Racēju ir daudz, arī skalotājus iegādājušies lielie zemnieki par ES līdzekļiem.

Kā stāsta SIA “ZS “Veģi” pārstāve Evija Karlova, skalošanai nepieciešami vismaz divi darbinieki, trīs tehnikas vienības.

Nomas izmaksas (bez PVN): John Deere 7820 – 30 eiro/mh, skalotājs Homburg Delta – 7,50 eiro/h, traktors ar mucu – 30 eiro/mh, iekrāvējs – 30 eiro/mh, viens darbinieks – 6,80 eiro/h.

LA.lv