Laukos
Mežsaimniecība

Meža ābeci māca Struņķukrogā0


Dienvidkurzemes virsmežniecības ugunsdzēsības autotransporta vadītājs Valdis Usne rāda bērniem, kā pareizi jārīkojas, dzēšot meža ugunsgrēku.
Dienvidkurzemes virsmežniecības ugunsdzēsības autotransporta vadītājs Valdis Usne rāda bērniem, kā pareizi jārīkojas, dzēšot meža ugunsgrēku.
Foto: Valdis Semjonovs

Aizvadītās nedēļas nogales divās dienās Kuldīgas novada Padures pagasta Struņķukroga mežā notika gadskārtējais Kurzemes meža īpašnieku biedrības “Meža konsultants” rīkotais pasākums “Meža ABC”, kuru apmeklēja tūkstošiem ģimeņu ar bērniem no Latvijas malu malām. Kad kopā ar “LA” fotogrāfu Valdi Semjonovu ieradāmies pasākuma vietā, Struņķukroga mežā dūca kā bišu stropā.

Pasākuma pirmajā dienā te pulcējās ap 3500 Latvijas pamatskolu klašu skolēnu, kuriem apmēram 100 meža nozares uzņēmumu un sabiedrisko organizāciju pārstāvji vairāk nekā 50 īpaši iekārtotās pieturvietās stāstīja un izrādīja, kas izaug mežā un kā to cilvēks var izmantot saimnieciskām vajadzībām, nekaitējot dabai un dzīvajai radībai tajā.

“Meža konsultanta” pārstāve un “Meža ABC” galvenā rīkotāja Sigita Vaivade stāsta, ka pirmoreiz šo pasākumu Kuldīgas virsmežniecība sarīkoja 2005. gadā. Toreiz tajā piedalījās ap 700 cilvēku. Bet kopš tā laika ik gadu pasākuma apmeklētāju skaits ir audzis.

2018. gadā to apmeklēja jau ap 10 000 cilvēku, tostarp pasākuma apmeklētāji bija mērojuši ceļu pat no Jēkabpils, Alūksnes un Daugavpils. Sigita Vaivade lēš, ka šī gada divās dienās Padures pagasta Struņķukroga mežā pasākumu apmeklējuši tikpat daudz cilvēku.

Arī šogad pasākuma laikā “LA” žurnālistu sastaptie un uzrunātie pamatskolu audzēkņi apliecināja, ka uz pasākumu gribējuši atbraukt labprāt, kaut arī bijis agri jāceļas, lai nenokavētu tā sākumu. Kā izrādās, kopā ar vecākiem un klašu audzinātājām skolēni atbraukuši ne tikai no Kuldīgas, Saldus un citiem Kurzemes novadiem, bet arī no Vidzemes – Ikšķiles, Babītes novada, Cēsīm un citām Latvijas pilsētām.

Kā Sigita Vaivade stāsta, tāpat kā citus gadus, arī šogad no skolām saņemto pieteikumu līdzdalībai pasākumā bijis tik daudz, ka kādai daļai esot bijis pat jāatsaka. Gadu gaitā vēlme tuvāk iepazīt mežu un saprātīgu, dabu saudzējošu saimniekošanu tajā augusi tik ļoti, ka pasākuma organizatori rīkojuši izlozi, lai noteiktu, kuras skolēnu klases varētu apmeklēt pasākumu.

Dienvidkurzemes virsmežniecības ugunsdzēsības autotransporta vadītājs Valdis Usne, kurš piedalījies visos līdz šim rīkotajos “Meža ABC” pasākumos, apstiprina, ka, pēc viņa novērotā, apmeklētāju skaits ik gadu aug.

Valsts meža dienesta (VMD) ģenerāldirektors Andis Krēsliņš atzīst, ka “Meža ABC” ir ļoti vajadzīgs, uzsvērdams pasākuma izglītojošo nozīmi. Diemžēl ne tikai skolu jaunatne, bet arī pieaugušo sabiedrība jo­projām pārāk maz zinot par meža nozari, kurai ir ļoti svarīga vieta Latvijas tautsaimniecībā. Par šo pasākumu, kurā neviens neko nepelna, visvairāk esot jāpateicas Sigitai Vaivadei, kas savulaik pati strādājusi VMD Kuldīgas virsmežniecībā. Kā zināms, nākamais “Meža ABC” pasākums 24. maijā notiks Tērvetē. Bet, viņaprāt, to vajadzētu sarīkot arī Latgales pusē, un jācer, ka ar uzņēmuma “Latvijas finieris” atbalstu tas izdosies jau šoruden.

VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītājs Andis Purs spriež, ka šī pasākuma vērtību naudā nemaz nevarot izmērīt. Tam ir pavisam cita vērtība, kuru novērtēt var tikai ar gadiem. Viņaprāt, par meža lielo nozīmi sabiedrībā trūkst zināšanu un izpratnes, tāpēc ka to nemāca vispārizglītojošās skolās, arī koledžu skaits ir pārāk mazs. Šo trūkumu, viņaprāt, varētu novērst, skolās ieviešot īpašas mācību programmas par meža nozari.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, kurš pasākumā piedalās jau trešo gadu pēc kārtas, stāsta, ka reiz kādas pamatskolas bērniem jautājis, vai pienāks tāds brīdis, kad Latvijā vairs nemaz nebūs mežu. Un bijis gandarīts, saņemot atbildi, ka tāds brīdis nekad nepienākšot.

Kokapstrādes uzņēmuma “VIKA WOOD” apaļkoku resursu daļas vadītājs Ingus Donis pārliecināts, ka “Meža ABC” visvairāk vajadzīgs mūsu bērniem. “Kā mēs iemācīsim saimniekot mežā un kādas zināšanas spēsim iedot viņiem tagad, to pēc gadiem saņemsim atpakaļ. Un no tā būs atkarīgs, kāda būs mūsu un mūsu bērnu nākotne,” viņš saka.

“No tiem bērnu tūkstošiem, kuri apmeklē šo pasākumu, visi, protams, nekļūs par meža apsaimniekotājiem vai nozares darbiniekiem,” spriež Kuldīgas novada Pelču speciālās internātpamatskolas skolotājs Māris Gubāts. “Tomēr ir cerības, ka ar šo pasākumu kādai daļai jauniešu nostiprināsim apziņu par meža vērtību, kas jāsargā un jāsaudzē.”

Meža ābeci māca Struņķukrogā
LA.lv