Laukos
Mežsaimniecība

Mežos beidzas ugunsnedrošais periods; šosezon izdeguši 172,6 hektāri0

Foto no LA arhīva

Sākot ar 11.septembri Valsts meža dienests (VMD) atcēlis meža ugunsnedrošo laikposmu.
Kā norāda VMD, augusta otrajā pusē un septembrī strauji samazinājās reģistrēto meža ugunsgrēku skaits. Lēmums par ugunsnedrošā laikposma beigšanu tika pieņemts, pamatojoties uz hidrometeoroloģiskajām prognozēm, jo ir iestājies lietaināks un vēsāks laiks, kad ugunsgrēka izcelšanās un izplatīšanās iespēja mežā būtiski samazinās.

Pēc operatīvās informācijas šogad valstī dzēsti 402 meža ugunsgrēki, kopējā uguns skartā platība meža zemēs ir 172,6 hektāri. Šajā sezonā meža ugunsgrēku skaits un platība ir līdzīga kā 2013. gadā, kad bija 422 meža ugunsgrēki, bet tas ir ievērojami mazāk nekā iepriekšējos trīs gados [2016. gadā – 594; 2015. gadā – 704; 2014. gadā – 698]. Tomēr šogad nav bijis bet mazākais sezonas laikā reģistrētais meža ugunsgrēku skaits, kāds bija 2012. gadā, kad tika reģistrēti tikai 162 meža ugunsgrēki.

Šogad vislielākais meža ugunsgrēku skaits, līdzīgi kā iepriekšējos gados, reģistrēts Rīgas reģionālās virsmežniecības un Dienvidlatgales virsmežniecības uzraugāmajā teritorijā. Rīgas reģionālās virsmežniecības teritorijā bijuši 172 meža ugunsgrēki, kas sastāda 42,8 % no kopējā meža ugunsgrēku skaita valstī. Otrajā vietā meža ugunsgrēku skaita ziņā ir Dienvidlatgales virsmežniecība, kur tikuši dzēsti 67 meža ugunsgrēki ar kopējo platību 7,0 hektāri.

Lielākais šī gada meža ugunsgrēks bija Ziemeļkurzemes virsmežniecībā, kur, domājams bez uzraudzības atstāta ugunskura izcēlās meža ugunsgrēks, kā rezultātā izdega mežs 9,51 hektāru platībā, no tiem 1,22 hektāri bija jaunaudzes. Meža ugunsgrēka ātru lokalizēšanu un likvidēšanu traucēja stiprais vējš.

Meža ugunsgrēku izcelšanās iemesls visbiežākais ir cilvēku neuzmanīga rīcība ar uguni. Diemžēl salīdzinoši daudz meža ugunsgrēku izceļas ļaunprātīgas dedzināšanas rezultātā.

Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas speciālisti atgādina, ka, neskatoties uz meža ugunsnedrošā laikposma beigšanos, mežā ir aizliegts dedzināt atkritumus, dedzināt ciršana atlikumus vai kurināt ugunskuru tuvāk par diviem metriem no augošiem kokiem, dedzināt vai kurināt ugunskuru, ja kūdras slānis ir biezāks par 0,5 metriem.

Valsts meža dienests aicina arī turpmāk būt uzmanīgiem ar uguni mežā, jo arī turpmāk var būt īslaicīgs sauss laiks, kad ir iespējama meža ugunsgrēka izcelšanās.

LA.lv