Laukos
Mežsaimniecība

Mežos īpaši kupli zied aizsargājamā dzeltenā dzegužkurpīte 0

Foto LVM

Šogad valsts mežos īpaši kupli saaudzis viens no aizsargājamajiem Latvijas augiem – dzeltenā dzegužkurpīte (Cypripedium calceolus L.), portāls laukos.lv uzzināja AS “Latvijas valsts meži”.

Ziemeļkurzemes reģionā, kur 2014.gadā konstatēta viena no lielākajām dzeltenās dzegužkurpītes atradnēm, arī šogad tika veikta sugas dzinumu uzskaite.

“Pēc rūpīgas izpētes konstatēts, ka ziedošo dzinumu skaits ir palielinājies. Ja 2015. gadā tika konstatēti vairāk nekā 850 dzinumi, no kuriem 209 bija ziedoši, tad šogad ziedošo dzinumu skaits ir sasniedzis 308”, informē LVM vecākā vides eksperte Ilze Rēriha.

Dzeltenā dzegužkurpīte ir daudzgadīgs orhideju dzimtas augs, kas nelielās grupās sastopams auglīgos mežos, mežmalās vai meža pļavās. Tās zieds ir liels – līdz pat 10 centimetru diametrā, – to veido sarkanīgi brūnas apziedņa lapas un dzeltena kurpītes veida “lūpa”, kura izdala bitēm īpaši pievilcīgu eļļainu šķidrumu. Kad kukainis nokļūst zieda iekšpusē, tas aiz sevis atstāj no iepriekšējā zieda savāktos putekšņus un savāc jaunus, lai nodotu tos nākamajam augam.

Dzegužkurpīte ir iekļauta gan Baltijas reģiona Sarkanajā grāmatā, gan Latvijas Sarkanajā grāmatā, kur tā klasificēta 2. kategorijā. Šīs kategorijas augi ir retas sugas, kurām nedraud izzušana, tomēr tās sastopamas tik ierobežotās vai specifiskās dzīvesvietās, ka var ātri vien iznīkt.

Tāpat dzegužkurpītes vārds sastopams arī Eiropas Savienības Sugu un biotopu direktīvā, kas nosaka retu, apdraudētu vai endēmisku sugu saglabāšanu, un kuras mērķis ir veicināt bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu.

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Laukos
Jelgavā par septiņiem miljoniem eiro plāno būvēt veģetārās pārtikas ražotni
22 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai apdraudēta bezmaksas piena un augļu izdale skolās? Briselē spriedīs par programmas finansējumu
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Amerikāņi atjauno ‘Massey Ferguson’ traktorus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AT
Andris Tiļļa
Kultūra
No debesu augstumiem uz zemes: 12 apustuļu skulptūras Doma dārzā
3 stundas
LE
LETA
Uncategorized
JKP varētu atbalstīt Gobzemu premjera amatam
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Daugavpils novadā no grāvja izceļ noslīkušu cilvēku
59 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene Elizabete II pasniegs bruņinieka goda titulu Ralfam Lorēnam
1 stunda
LA
LA.lv
Ekonomika
Vai nākotnē maksāsim ar kripto-eiro? Konferencē diskutēs par virtuālo naudu
1 stunda