Meži, Mežsaimniecība

Mežos īpaši kupli zied aizsargājamā dzeltenā dzegužkurpīte

Šogad valsts mežos īpaši kupli saaudzis viens no aizsargājamajiem Latvijas augiem – dzeltenā dzegužkurpīte (Cypripedium calceolus L.), portāls laukos.lv uzzināja AS “Latvijas valsts meži”.

Ziemeļkurzemes reģionā, kur 2014.gadā konstatēta viena no lielākajām dzeltenās dzegužkurpītes atradnēm, arī šogad tika veikta sugas dzinumu uzskaite.

“Pēc rūpīgas izpētes konstatēts, ka ziedošo dzinumu skaits ir palielinājies. Ja 2015. gadā tika konstatēti vairāk nekā 850 dzinumi, no kuriem 209 bija ziedoši, tad šogad ziedošo dzinumu skaits ir sasniedzis 308”, informē LVM vecākā vides eksperte Ilze Rēriha.

Dzeltenā dzegužkurpīte ir daudzgadīgs orhideju dzimtas augs, kas nelielās grupās sastopams auglīgos mežos, mežmalās vai meža pļavās. Tās zieds ir liels – līdz pat 10 centimetru diametrā, – to veido sarkanīgi brūnas apziedņa lapas un dzeltena kurpītes veida “lūpa”, kura izdala bitēm īpaši pievilcīgu eļļainu šķidrumu. Kad kukainis nokļūst zieda iekšpusē, tas aiz sevis atstāj no iepriekšējā zieda savāktos putekšņus un savāc jaunus, lai nodotu tos nākamajam augam.

Dzegužkurpīte ir iekļauta gan Baltijas reģiona Sarkanajā grāmatā, gan Latvijas Sarkanajā grāmatā, kur tā klasificēta 2. kategorijā. Šīs kategorijas augi ir retas sugas, kurām nedraud izzušana, tomēr tās sastopamas tik ierobežotās vai specifiskās dzīvesvietās, ka var ātri vien iznīkt.

Tāpat dzegužkurpītes vārds sastopams arī Eiropas Savienības Sugu un biotopu direktīvā, kas nosaka retu, apdraudētu vai endēmisku sugu saglabāšanu, un kuras mērķis ir veicināt bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu.

2 Komentāri

  1. Kā tad tā, pirms 20, 10 gadiem un tagad ‘” zaļie” bļauj, ka Latvijā viss ir iznīcināts, bet te izrādās, ka tiek atrastas arvien jaunas platības ar aizsargājamiem augiem?
    Izskatās , ka bruģa zaļajiem, jau vairs nav nekādu argumentu, kā vien tukša klaigāšana.

Pievienot komentāru