Bizness, Īpašums

Mežsaimniekiem dubultpēriens

Plānots, ka par ieņēmumiem no meža pašreizējo 10% vietā būs jāmaksā 20%. Augs arī izmaksas par degvielu, kuru mežsaimnieki nemaz neizmanto braukšanai pa ceļiem.

 

Jāpalielina attaisnotie izdevumi

Pēdējo desmit gadu laikā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme, kas jāmaksā par ienākumiem, pārdodot meža zāģbaļķus, mainījusies vismaz reizes trīs.

Pēc 2005. gada vētras šī likme bija nulle, bet laika gaitā VID sāka meža īpašniekiem piemērot likuma pantu par saimniecisko darbību. Dažādos reģionos likumus tulkoja atšķirīgi, vienu brīdi IIN nebija jāmaksā, ja mežs ir īpašumā vismaz trīs gadus, līdz beidzot nonāca pie tā, ka IIN, pārdodot augošu mežu vai sagatavotus kokmateriālus, ir 10%. Bez tam attaisnotie izdevumi, ja pārdod augošu mežu, ir 25%, bet par sagatavotiem kokmateriāliem – 50%.

Tagad Finanšu ministrija sagatavojusi priekšlikumu šo IIN likmi pacelt līdz 20%, saglabājot attaisnotos izdevumus – 50%.

Meža īpašnieki uzskata, ka šādas izmaiņas var atkal visus aizvest pelēkajā zonā. Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks: “Ir pamatotas bažas, ka atkal atgriezīsimies skaidras naudas darījumos. Pēc datiem, kādus sniedza VID, viena kubikmetra deklarētā vērtība 2010. gadā bija 14 eiro, bet 2014. gadā tie jau bija 23 eiro. Tas pierāda, ka cilvēki izvēlējās maksāt saprātīgus nodokļus un gulēt mierīgi. Šī attīstības tendence bijusi ļoti pozitīva. Kaut ko mainot, mēs riskējam sagraut labi strādājošu sistēmu.”

A. Muižnieks piebilst, ka parādījusies arī vēlme mainīt nekustamā īpašuma objektu sarakstu, iekļaujot tajā arī jaunaudzes.

Piedaloties Meža īpašnieku biedrības sanāksmē piektdien, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola domu par jaunaudžu aplikšanu ar nodokli noliedza, taču attiecībā uz IIN likmes celšanu lika saprast, ka šādi plāni tiks realizēti, ja vien meža īpašnieki neliks galdā spēcīgus argumentus, ka tas nav izdevīgi.

“Mēs esam diezgan piesardzīgi par to, ka nodokļa slogu no darbaspēka vajadzētu pārcelt uz kapitāla pieaugumu, patēriņu un nekustamo īpašumu. Tāpēc neesam atbalstījuši NĪN ieviešanu jaunaudzēm un gribam sekot principam, ko esam uzturējuši, – nodokli piemēro ienākumu gūšanas periodā. Taču ienākumi no meža ietilpst 20% modelī. Taču mēs vēlamies, lai attaisnotie izdevumi tiktu noteikti 50% apmērā,” pamatoja ministre.

Pievienot komentāru