Dārzeņi un augļi, Dārzeņkopība

“Mežvidu” tomātu karaļi pārstrādās arī ogas un kaņepes

SIA “Latgales dārzeņu loģistika” plāno paplašināt siltumnīcas un attīstīt ogu un pat kaņepju pārstrādi.

Latvijā jau labi pazīst Kārsavas novadā augušos “Mežvidu” tomātus. Jau drīzumā ķekaru tomātiem var pievienoties citas šķirnes, jo uzņēmuma saimnieki plāno paplašināt siltumnīcu platības un uzsākt tomātu un ogu pārstrādi, ko varētu eksportēt. Jaunākais “Mežvidu” projekts saistīts ar kaņepju pārstrādes izveidošanas iecerēm, kas savā ražošanas procesā arī varētu izmantot biomasas koģenerācijā iegūto siltumu.

“Latgales dārzeņu loģistika” pushektāra platībā tomātus audzē jau piekto sezonu. Kad viesojamies Klonešnīkos, darbinieki steidz fasēt sarkanos un dzeltenos ķekaru tomātus veikaliem, kur tos uzņēmums piegādā bez starpniekiem. Siltumnīcā pašlaik aug 13 tūkstoši tomātu stādu, viens tomātu ķekars var sasniegt 600 – 700g svaru. Rindstarpas ir 2 m platas, starp kolonnām ir 8 m. Tomāti tiek audzēti speciālā substrātā, kas tiek apgādāts ar nepieciešamajām barības vielām. Pa vidu tomātiem laidelējas kamenes, kurām iekārtotas speciālas mājiņas, savukārt vēl neredzamāki ir bioloģiskie plēsēji, kas savu darbu sāks darīt pavasarī, mostoties dažādiem kaitēkļiem.

Ražošanā kārsavieši izmanto holandiešu tehnoloģiju, kas aprobēta pašu mājās. Izstrādes stadijā nolūkojuši somu pieredzi, vairākus gadus izmantojuši dāņu konsultantu padomus. Kārsavieši audzē divas tomātu pamatšķirnes – dzelteno ķekaru (‘Balzano’ šķirne) un sarkano ķekaru (‘Endevour’ šķirne). Vēl tiek mēģināts audzēt arī brūno tomātu un mazo sarkano ķekariņu, kas ir saldāks un vēl garšīgāks nekā parastais sarkanais ķekaru tomāts. Izmēģinājuma stadijā ir divas plūmju tomātu šķirnes. “Sezonā izaudzējam 60 – 70 kg tomātu no kvadrātmetra. No trešās šķiras un bezšķiras tomātiem gatavojam tomātu sulu. To dara mūsu partneris Dagdas novadā ZS “Eži”, un sulu var iegādāties Latvijas lielākajos veikalos,” atklāj galvenais agronoms Juris Gruduls.

Lai izveidotu pārstrādi, pašlaik ES līdzfinansējuma saņemšanai Lauku atbalsta dienestā tiek izvērtēti iesniegtie projekti un, pēc optimistiskā scenārija, nākamā gada vasaras otrajā pusē, rudenī uzņēmums varēs sākt pārstrādi. Pārstrādes projektu plānots realizēt kopā ar siltumnīcu audzēšanas zonas paplašināšanu.

Pievienot komentāru