Laukos
Tehnika

Droni iznīcinās nezāles ar lāzeru0

Foto no LA arhīva.

Jaunzēlandē piešķirts gandrīz miljons dolāru, lai pētītu dronu iespējas iznīcināt nezāles ar lāzeru. AgResearch, viens no lielākajiem Jaunzēlandes pētniecības institūtiem, sācis pētīt bezpilota lidaparātu iespējas ar lāzerstariem iedarboties uz nevēlamiem augiem tīrumos.

Pilotmodelī uz drona būs uzstādīta kamera nezāļu identificēšanai, balstoties uz to ķīmisko marķieri un to, kā nezāles atstaro gaismu. Pēc tam lauki ar nezālēm tiks iezīmēti ar GPS palīdzību, un tad pats drons identificēs un iznīcinās nezāli ar lāzeru.

Programmas vadītājs Kiumars Garhams teic, ka punktveida herbicīda izsmidzināšana (nevis augu aizsardzības līdzekļa izmantošana visā laukā) vai pareizais lāzera veids, iemontēts lidaparātā, var pietiekami labi iznīcināt nezāli. Tagad ir pieejami lāzeri, kas šim nolūkam ir piemēroti, tie ir ārkārtīgi precīzi. Lāzeru izmantošana ļauj izvairīties arī no derīgo augu, kas atrodas līdzās nezālei, sabojāšanas.

Augu identificēšana pēc to ķīmiskajiem marķieriem jau darbojas citos projektos. Patlaban galvenais uzdevums ir panākt ļoti precīzu nezāļu identificēšanu. Tas ļaus droniem būt maksimāli efektīviem.

Šobrīd izmantojamās cīņas metodes ar nezālēm ir dārgas un darbietilpīgas. Tajās tiek izmantoti ķīmiskie līdzekļi, kas var negatīvi ietekmēt ražu, augsnes kvalitāti un ūdens avotus. Pēc AgResearch pētījumu datiem, Jaunzēlandes lauksaimniecības sektorā cīņa ar nezālēm izmaksā vairāk nekā pusotru miljardu dolāru gadā. Kompānijā lēš, ka drons darbu, ko fermeris veic divas trīs dienas, spēs paveikt divu trīs stundu laikā.

Lāzeru testēšana ieplānota 2019. gada sākumā, bet ar lāzeriem aprīkoto dronu izmēģināšana – augustā.

Programma tiks finansēta trīs gadus, un panākumu gadījumā tiks izskatīta tās komerciālās attīstības iespēja.

Sagatavots pēc āŗzemju preses materiāliem
Vairāk lasiet žurnālā agro Tops

LA.lv