Laukos
Gaļa un zivis

“Miķelāni bekons”: Armijas iesaiste mežacūku izšaušanā Polijā varētu nest pozitīvus rezultātus0

Foto – Shutterstock

Armijas iesaiste meža cūku populācijas samazināšanā Polijā var dot pozitīvu rezultātu cīņā ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM), un, iespējams, Latvijai vajadzēja rīkoties līdzīgi pirms ĀCM tika konstatēts valsts teritorijā, atzina uzņēmuma “Miķelāni bekons” valdes priekšsēdētājs Ilvars Strazdiņš.

Strazdiņš atzinīgi izteicās par Polijas iniciatīvu meža cūku populācijas samazināšanā Polijā iesaistīt armiju, jo armijas iesaiste var dot pozitīvu rezultātu.

Viņš arī uzsvēra, ka ĀCM ir stipri ietekmējis cūkkopības nozari Latvijā un prasījis investīcijas biodrošības pasākumos, darbinieku apmācības, milzīgu piesardzību, bet ar visu paveikto nav 100% pārliecības, ka uzņēmums ir pasargāts.

“Ja pirms ĀCM uzliesmojuma Latvijā atbildīgie dienesti būtu darbojušies izlēmīgāk, piemēram, pieņemot lēmumu par papildspēku iesaisti mežacūku populācijas samazināšanā, tad ĀCM izplatība valstī būtu mazāka, un mums būtu izdevies izvairīties no gadījumiem, kad slimība nonāk arī lielās cūku fermās un ir jālikvidē veseli ganāmpulki,” teica Strazdiņš.

Jau ziņots, ka tiks noteiktas Polijas Nacionālās aizsardzības ministrijas (NAM) iespējas nodrošināt karavīrus, kuri ir arī mednieki, civilo iestāžu atbalstam cīņā pret iespējamo ĀCM epidēmiju Polijas centrālajā daļā Mazovijā. Iecerēts izveidot karavīru ar medību tiesībām sarakstus, kuri vēlas palīdzēt medīt mežacūkas Mazovijas reģionā. Meža cūku medībām karavīri varētu saņemt arī neregulāru atvaļinājumu.

Tikmēr Pārtikas un veterinārā dienestā atzina, ka Latvijā iespēja iesaistīt armiju meža cūku populācijas samazināšanā patlaban netiek apsvērta. Šādu iespēju Latvijā izskatīja 2014. gada ziemā/pavasarī, kas bija laiks pirms ĀCM tika konstatēts Latvijas teritorijā, taču no šīs ieceres atteicās. PVD ņēma vērā arī “vecās” Eiropas pieredzi septiņdesmitajos gados, kad ar mērķi apkarot trakumsērgu tika izšautas lapsas, taču efekts bija pretējs.

“Miķelāni bekons” ir dibināti 2009.gadā un uzņēmuma pamatkapitāls ir 650 000 eiro. Uzņēmums pieder Dānijas kompānijai “Torpgard Holding”. “Miķelāni bekons” ir “Latvi Dan Agro” grupas uzņēmums.
Vairāk par Polijas lēmumu lasiet šeit

LA.lv