Laukos
Mežsaimniecība

Mūžībā aizgājis agronoms un filantrops Visvaldis Dzenis0


Visvaldis Dzenis.
Visvaldis Dzenis.
Visvaldis Dzenis.

Vakar, 29.oktobrī 97 gadu vecumā mūžībā aizgājis Triju zvaigžņu ordeņa kavalieris Visvaldis Dzenis – cilvēks, kurš daudz ir paveicis savas Tēvzemes labā un kuru allaž raksturojuši no sirds padarīti darbi, informē Vītola fonda pārstāvji.

Pirms nedēļas Ordeņa kapituls lēma par nopelniem Latvijas valsts labā piešķirt augstāko Latvijas valsts apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni un iecelt Visvaldi Dzeni par Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri. Ziņu par apbalvojumu ģimene saņēma 29.oktobrī, kad Visvaldis jau bija devies mūžībā.

Viņa būtiskākais devums Latvijai – SIA “Kokpārstrāde 98” dibināšana 1989.gadā, kad Visvaldis Dzenis izlēma Latvijā radīt uzņēmumu, kas sniegs ieguldījumu ekonomikas attīstībā un nodrošinās darbavietas iedzīvotājiem.

Visvaldis Dzenis bija ne tikai šī uzņēmuma dibinātājs, bet arī agronoms, izgudrotājs, siera siešanas un fasēšanas iekārtu ražošanas uzņēmumu vadītājs, Latvijas Zemnieku savienības Ziemeļamerikas Austrumu nodaļas vadītājs.

V.Dzenis dzimis 1921.gadā Daugavpils novada Naujenes pagastā, mācījies Skaistas pamatskolā, vēlāk iestājies Malnavas lauksaimniecības vidusskolā, kuru pabeidzis 1939. gadā. Tad viņš iestājās Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijā, kur mācījās trīs gadus, taču Otrais pasaules karš V.Dzeņa dzīvē ienesa nopietnas pārmaiņas. Tomēr arī kara laikā viņam izdevās turpināt izglītību Vācijā. Vēlāk vairākus gadus V. Dzenis strādāja piena ražošanas jomā Rāvensburgā, vienlaikus apmeklēja siera meistaru kursus un kļuva par sertificētu meistaru. Savukārt vēlāk, dzīvojot ASV, V.Dzenis apguva patstāvīgu biznesa nišu – siera izgatavošanas mašīnu ražošanu.

V.Dzenis bija ne tikai daudzu latviešu organizāciju biedrs, bet arī ilggadējs Vītolu fonda biedrs. 2002.gadā V.Dzenis sekmēja Latvijas Agronomu biedrības ārzemju nodaļas stipendiju dibināšanu topošajiem agronomiem Latvijā.

Valsts svētkos dāvanu no V.Dzeņa saņēma arī laikraksts “Laiks”- simt abonentu 2018.gadā, kas ir uzņēmuma “Kokpārstrāde 98” ziedojums  valsts 100 gadu jubilejā. Latvieši gan Amerikā, gan Latvijā viņu pazīst kā cilvēku, kas ar saviem spēkiem spējis īstenot vērienīgas idejas un nopelnītajā dāsni dalījies.

Visvaldis Dzenis ticēja savas Tēvzemes cilvēkiem un varēja justies laimīgs, jo izjuta patiesu gandarījumu par paveikto: “Dzimtenē man izdevās atrast un atraisīt cilvēkos vēlēšanos būvēt nākotni saviem spēkiem – viņi ieraudzīja „mākoņa zelta maliņu”. Nākotnes nama doma ir mūsu rokās, un, tikai to piepildot, mēs kļūsim, par ko mēs vēlamies būt.”

LA.lv