Dzīvesveids, Lauku sēta

Kā pareizi apgriezt nagus liellopam? Atbild eksperts

Jautājums. Veterinārārsts teica, ka govīm regulāri jāapkopj nagi. Kā to izdarīt? Vita Aizputes novadā.

Veterinārārste Vilma Briede iesaka šo procedūru uzticēt firmām, kas sniedz šādu pakalpojumu, jo saimniekiem pašiem parasti nav nedz speciālu instrumentu, nedz iekārtas, ar ko dzīvnieku nofiksēt un pacelt tam kāju.

Nagi aug apmēram 3 mm mēnesī. To apkope jāveic 1–2 reizes gadā. Ja nagi pārauguši vai slimi un iekaisuši, tie nepareizi saaug, liellopi klibo, tiem samazinās izslaukums.

Turot govis ārpus kūts, pietiek, ja nagus apgriež vienreiz gadā. To vēlams darīt tūlīt pēc ganību perioda (novembrī), kamēr nagi vēl samērā mīksti, vieglāk apstrādājami. Saimniecībās, kur lopu mītnes ir laidara tipa, dzīvniekiem nagus vajadzētu apkopt divreiz gadā.

Nagu apgriešana vienam dzīvniekam izmaksā aptuveni 5 eiro. Apkope kopā ar ārstēšanu maksā dārgāk.

1 komentārs

  1. Gribētu piebilst, ka nevis 1-2 reizēm, bet gan vismaz 2 reizes gadā un pēc vajadzības pat vairāk. Savādāk ir ar ganību govīm tām pietiks ar vienu reizi gadā, jo dabīga ceļā nagi pietiekami paši nodilst. Lai izvairītos no liekiem izdevumiem nagu ārstēšanā ir jācenšas barot lopi ar kvalitatīvu un bagātīgu barību, lopiem jāstaigā pa gludām virsmām t.i. akmeņains un nelīdzens lauks ganībām, saplaisājis betons kūtī, sanesti akmeņi uz betona, noteikti, ir primārās lietas, kas rada liekas nagu traumas.
    Bieži dzirdēts no saimniekiem: “Ārprāc cik tā nagu griešana ir dārga!”, un te nu gribas teikt, ka nejau tā nagu griešana ir tā dārgākā, bet gan nagu ārstēšana sadārdzina pakalpojumu cenas.

Pievienot komentāru