Laukos
Bizness

Nākamgad Latvijas pārtikas ražošanas sfērā lielākais izaicinājums būs darbaspēka trūkums0

Foto LETA

Nākamgad pārtikas ražošanas sfērā Latvijā lielākais izaicinājums būs darbaspēka trūkums, atzina Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

“Šogad strauji sāk aktualizēties darbaspēka jautājums un 2018. gadā tas noteikti būs izaicinājums numur viens. Šobrīd par darbaspēka trūkumu sūdzas daudzi Latvijas pārtikas uzņēmumi gan Rīgā un Latvijas lielākajās pilsētās, gan arī attālākajos reģionos. Turklāt reālā situācija rāda, ka Latvijas uzņēmumiem trūkst zemākā – vidējā līmeņa darbinieku, kuru piesaiste šobrīd ir ļoti sarežģīta un dārga, jo viesstrādniekiem ir jāmaksā vismaz Latvijas vidējā alga, neskatoties uz to, kāda līmeņa speciālists viņš ir,” sacīja Šure.

Viņa atzina, ka darbaspēka trūkums rada vairākas problēmas – tas atstāj iespaidu uz ražošanas kapacitāti un eksporta apjoma nodrošināšanu, kā arī būtiski iespaido atalgojuma līmeni, jo šobrīd darbaspēka izmaksas aug daudz straujāk nekā darbinieku produktivitāte. Lai arī pārtikas ražotāji pēdējos gados savu produktivitātes līmeni ir paaugstinājuši par aptuveni 16%, investējot tehnoloģijās, tas nav sasniedzis atalgojuma pieauguma tempu.

Šure arī norādīja, ka iepriekš minēto problēmu dēļ 2018.gadā Latvijas pārtikas ražotājiem būs jādomā, kur atrast darbiniekus un kā sabalansēt atalgojuma līmeņa pieaugumu ar produktivitāti, lai saglabātu savu konkurētspēju un spētu turpināt eksporta attīstību.

Tāpat viņa piebilda, ka Latvijas pārtikas ražotāji no valdības sagaida, ka tā mainīs spēkā esošos noteikumus, lai primāri atvieglotu sezonas darbaspēka ievešanu Latvijā, kas ļautu uzņēmumiem turpināt iesāktos darbus pie produktivitātes celšanas un daļēji novērstu draudošo darbaspēka krīzi.

LPUF ir Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiskā organizācija, kas apvieno pārtikas uzņēmumus un profesionālās asociācijas, pārstāv ražotājus valsts un nevalstiskajās organizācijās, aizstāv biedru intereses starptautisko normatīvo aktu izstrādē, kā arī sniedz LPUF biedriem informatīvo atbalstu. Federācijā ir apvienojušies uzņēmumi, kas aizņem vairāk nekā 60% no visa Latvijas pārtikas ražošanas tirgus. Tajā ir pārstāvētas gan nozaru asociācijas, gan vairāki desmiti lielu, vidēju un mazu uzņēmumu.

LA.lv