Bizness, Darbs un izglītība

Nākamgad Latvijas pārtikas ražošanas sfērā lielākais izaicinājums būs darbaspēka trūkums

Nākamgad pārtikas ražošanas sfērā Latvijā lielākais izaicinājums būs darbaspēka trūkums, atzina Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

“Šogad strauji sāk aktualizēties darbaspēka jautājums un 2018. gadā tas noteikti būs izaicinājums numur viens. Šobrīd par darbaspēka trūkumu sūdzas daudzi Latvijas pārtikas uzņēmumi gan Rīgā un Latvijas lielākajās pilsētās, gan arī attālākajos reģionos. Turklāt reālā situācija rāda, ka Latvijas uzņēmumiem trūkst zemākā – vidējā līmeņa darbinieku, kuru piesaiste šobrīd ir ļoti sarežģīta un dārga, jo viesstrādniekiem ir jāmaksā vismaz Latvijas vidējā alga, neskatoties uz to, kāda līmeņa speciālists viņš ir,” sacīja Šure.

Viņa atzina, ka darbaspēka trūkums rada vairākas problēmas – tas atstāj iespaidu uz ražošanas kapacitāti un eksporta apjoma nodrošināšanu, kā arī būtiski iespaido atalgojuma līmeni, jo šobrīd darbaspēka izmaksas aug daudz straujāk nekā darbinieku produktivitāte. Lai arī pārtikas ražotāji pēdējos gados savu produktivitātes līmeni ir paaugstinājuši par aptuveni 16%, investējot tehnoloģijās, tas nav sasniedzis atalgojuma pieauguma tempu.

Šure arī norādīja, ka iepriekš minēto problēmu dēļ 2018.gadā Latvijas pārtikas ražotājiem būs jādomā, kur atrast darbiniekus un kā sabalansēt atalgojuma līmeņa pieaugumu ar produktivitāti, lai saglabātu savu konkurētspēju un spētu turpināt eksporta attīstību.

Tāpat viņa piebilda, ka Latvijas pārtikas ražotāji no valdības sagaida, ka tā mainīs spēkā esošos noteikumus, lai primāri atvieglotu sezonas darbaspēka ievešanu Latvijā, kas ļautu uzņēmumiem turpināt iesāktos darbus pie produktivitātes celšanas un daļēji novērstu draudošo darbaspēka krīzi.

LPUF ir Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiskā organizācija, kas apvieno pārtikas uzņēmumus un profesionālās asociācijas, pārstāv ražotājus valsts un nevalstiskajās organizācijās, aizstāv biedru intereses starptautisko normatīvo aktu izstrādē, kā arī sniedz LPUF biedriem informatīvo atbalstu. Federācijā ir apvienojušies uzņēmumi, kas aizņem vairāk nekā 60% no visa Latvijas pārtikas ražošanas tirgus. Tajā ir pārstāvētas gan nozaru asociācijas, gan vairāki desmiti lielu, vidēju un mazu uzņēmumu.

16 Komentāri

 1. Lai es kļūtu par miljonāru, tad man vajag daudz lētu vergu, kuri strādā par minimālo algu.
  Es ar 5-10 strādniekiem nevaru kļūt par miljonāru. Bet, ja strādnieku ir 100, tad par miljonāru varu kļūt dažu gadu laikā. Ja strādnieku 1000 – dažu mēnešu darbs un esmu jau miljonārs.
  Varētu jau iztikt ar 5-10 strādniekiem, bet es esmu ļoti ļoti alkatīgs, ļoti mīlu naudu un gribu kontā redzēt miljonus.

 2. Lielākais izaicinājums maksāt drbiniekam tādu algu, lai nomaksājot komunālos rēķinus, transporta izdevumu segtu, pieticīgu pārtiku, un paliktu pāri lai 1 x mēnesī aizietu uz teātri.
  Pēc 430 EUR minimālās algas, pēc nodokļu nomaksa paliek ~ 300EUR. Vai tā ir alga? Visi nevar būt direktori un prezidenti. Nepieciešami arī vienkāršā darba darītāji, pie, sētnieki, apkope’ja , pastnieki, u.t.m.l. Varbūt uzreiz izdot likumu, ka viniem alga netiek maksāta, bet gan tikai pabalsts, jo par algu to nevar nosaukt.

 3. Nav sarežgīts tikai darba devēji nav gatavi samazināt savu pełnu ar lielākām algām un tādēł vińiem izdevīgāk ievest viesu vergus nekā atbalstīt pašmāju darbaspēku. Minimāli 1000 eiro nodokli par katru viesstrādnieku to mainītu bet tur ir vajadzīga politiskā griba.

 4. Aicinu visus tos, kas runā par darbaspēka ievešanu no 3 valstīm stingri sodīt par valsts graušanu. Var ievest darbiniekus no EU – spāņus, angļus, vāciešus, īrus bet ne no valstīm, kas nav EU. Jeb nekavējoties atrisiniet jautājumu ar valodas likumu, nepilsoņu problēmu un lūdzu, lai brauc.
  Un sākt ierosinu ar Uzvaras pieminekļa problēmas atrisināšanu – (jānojauc)

 5. Mums Latvijā ir ļoti daudz cilvēku,kuriem nav darbs un pieklājīga alga,lai varētu nomaksāt visus rēķinus. šī informācija neatbilst patiesībai. Varētu sadarboties ar nodarbinātības aģentūru,lai izglīto mūs cilvēkus kursos atbilstošos ,lai varētu strādāt un dzīvot tepat,lai arī mūsu tauta varētu iet pa ielu ar smaidu uz lūpām kā to dara ārzemnieki, jo redz viņiem pietiek, var pat ceļojumā aizbraukt un kultūras pasākumus apmeklēt.

 6. Ka nav kaunu muldet pilnigas blenas un uzskatit visus par pilnigiem jefiniem, kam to var iestastit?
  Valsti, kur ir bezdarbs, nevar trukt darbinieku. Trukst tikai goda un normalu algu no uznemejiem

Pievienot komentāru