Latvijā, Politika

Nākamgad viskija cena pieaugšot par vienu eiro, alum klāt četri centi

Pēc Finanšu ministrijas (FM) piedāvātās nodokļu reformas cenas veikala plauktā 1 litra 40% alkoholiskajam dzērienam, piemēram viskijam, nākamgad pieaugs par 1,10 eiro, savukārt 0,5 litru 5% alus pudelei cena pieaugs par 0,04 eiro. portālu laukos.lv informēja Latvijas alkohola nozares asociācijas pārstāvis

Alum šobrīd akcīzes likme par 0,5 litru 5% pudeli ir 0,11 eiro, turpretī tāda paša tilpuma sidram akcīzes likme ir 0,32 eiro. Tādejādi alus likmi vajadzētu kāpināt ievērojami straujāk, lai alus likme reformas laikā izlīdzinātos vai tuvinātos sidra likmei. Grādīgajiem dzērieniem un citiem alkoholiskajiem dzērieniem būtu nepieciešams ievērojami mazāks likmes pieaugums, uzskata asociācijā.

Tāpat asociācija brīdina, ka reformas piedāvātais akcīzes nodokļa pieaugums par 15,2% grādīgā alkohola kategorijai ir pārāk straujš – tam draud iekšējā patēriņa samazinājums 10-12% apmērā, kas noved arī pie mazākiem akcīzes nodokļa ieņēmumiem un vēl mazākiem pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumiem. Pēc asociācijas aprēķiniem, paliekot pie iepriekš plānotā akcīzes pieauguma grādīgajam alkoholam 3,5% apmērā par 100 litriem absolūtā alkohola, 2018. gadā valsts varētu iekasēt par 28 miljoniem eiro vairāk, nekā tad, ja nodoklis tiks palielināts par 15,2% – kā to paredz nodokļu reformas iedvesmotais FM priekšlikums. Par pamatu šādai prognozei kalpo asociācijas veiktie aprēķini un Igaunijas situācijas analīze. Pie kam, akcīzes nodokļa stabilitātes rezultātā Latvijas pierobežā jau šogad tika radītas 200 jaunas darba vietas.

“Latvijā joprojām ir ievērojams nelegālā alkohola apjoms, pēc pēdējiem pētījumiem grādīgā alkohola segmentā tas sasniedz 25% no tirgus. Būtiski ceļot akcīzes likmi, tiek plašāk pavērtas durvis nelegālajiem darboņiem. Aicinām FM būtiski samazināt akcīzes nodokļa pieaugumu grādīgajam alkoholam un kompensēt ieņēmumus ar akcīzes nodokļa palielināšanu alkoholiskajiem dzērieniem ar mazāku grādu saturu, kā arī būtiskus papildus ieņēmumus dos pierobežas tirdzniecība. Tikai pagājušo gadu Igaunijas pierobeža Latvijas budžetam “ienesa” ap 15-20 miljoniem eiro,” rezumē asociācijā.

1 komentārs

Pievienot komentāru