Laukos
Dārzeņi un augļi

Nākamnedēļ sāksies kartupeļu stādīšanas darbi0

Foto – Shutterstock

Nākamās nedēļas laikā Latvijā varētu sākties kartupeļu masveida stādīšanas darbi, kas gan ir vēlāk nekā pērn, sacīja Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

“Nedēļas vidū darbi varētu noritēt pilnā sparā, ja vien laika apstākļi ļaus,” viņa sacīja.

Viņa pastāstīja, ka pirmie kartupeļu stādīšanas darbi šogad sākās salīdzinoši nesen, jo pirmos sēj graudaugus un zirņus, bet kartupeļiem nepieciešama siltāka augsne. Masveida kartupeļu stādīšana vēl neesot sākusies, un līdz šim visā Latvijā varētu būt iestādi pirmie 10% kartupeļu platību, ne vairāk. “Dažs zemnieks jau ir krietni tuvu finanšu taisnei, bet tikai smilšainajās augsnēs. Masveida stādīšana vēl nav sākusies,” teica Kraukle.

Kraukle piebilda, ka Vidzemē un Latgalē, kur mitrāks, kartupeļus stāda vien atsevišķās vietās un masveida stādīšanas darbi varētu sākties vēlāk nekā citviet.

Lai gan kartupeļu stādīšanas darbi šogad sākti vēlāk nekā pērn, nevar apgalvot, ka tādēļ šogad būs mazāka raža. Kartupeļu ražu lielā mērā ietekmēs laika apstākļi vasarā. “Ja kartupeli iestāda siltā zemē, tas ir bijis gatavs augšanai, iedzīvināts, tas sadīgst ātrāk nekā, ja to ieliek aukstā zemē, kad tam jādīgst ilgāk,” viņa sacīja.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, kartupeļu platības Latvijā sarūk. 2014.gadā tie bija 26 800 ha, 2015.gadā – 24 800 ha, 2016.gadā – 23 300 ha, bet pērn – 22 700 ha.

Vienlaikus kartupeļu vidējā ražība no viena hektāra nedaudz aug – 2014.gadā no viena hektāra novāca vidēji 189 centnerus, 2015.gadā – 201 centneru, 2016.gadā – 211 centnerus, bet pērn – 180 centnerus.

LA.lv