Laukos
Lauku sēta

Kad ir īstais laiks “saprecināt” kazu ar āzi? Atbild eksperts0

Foto – Dainis Bušmanis

Jautājums. Kad ir īstais laiks saprecināt kazu ar āzi? DAINA VALKAS NOVADĀ

Pēc zemnieku saimniecības “Bērzi” saimnieces Kristīnes Pilienas teiktā, kazai, pirmkārt, ir jāmeklējas. Otrkārt, ja saimniecībā ir jaunkaziņa, kas nekad nav dzemdējusi, tai jābūt atbilstošā svarā un vecumā. Ragaines sāk meklēties 4–5 mēnešu vecumā, taču tad lecināt vēl ir par agru. Dzīvniekiem jābūt ne jaunākiem par 8–10 mēnešiem, turklāt Latvijas vietējām kazām jāsver vismaz 28–30 kg, bet Zānes šķirnes kazām – 32–35 kilogrami. Tas nozīmē, ka lecināšanas periodā kazām jābūt vismaz 70% no pieauguša dzīvnieka svara. Kazas aug līdz 3–3,5 gadu vecumam. Jo jaunākus dzīvniekus aplecina, jo lielākas problēmas rodas, pat ja izmanto izcilus vaisliniekus. Nepieaudzis dzīvnieks atpaliek augšanā, jo, kamēr tas audzē sev mazo kazlēnu, tikmēr pats nespēj pilnveidoties.

Meklēšanās periods kazām parasti ir rudenī; novērots, ka, piemēram, Vidzemē tas sākas agrāk (jūlijā, augusta sākumā), bet Kurzemē vēlāk – septembrī–novembrī. Vasarā kazām nepieciešams uzņemt saules gaismu, un tikai tad iestājas intensīva meklēšanās. Jo gada karstajos mēnešos vairāk mākoņainu dienu, jo meklēšanās vairāk iekavējas. Lecinot kazas rudenī, tās atnesas janvārī–aprīlī.

– Lielākā kļūda, ko pieļauj saimnieki, turot ganāmpulku ar pāris kaziņām savam priekam, ka pēc atnešanās visu ģimeni joprojām tur kopā. Jāsaprot, ka āzītis četru mēnešu vecumā var aptekāt gan savu māsu, gan mammu. Maksimālais triju mēnešu vecumā āzītis jānošķir no kaziņām, – pamāca kazkope.

Vaisliniekiem jābūt ne jaunākiem par 7–8 mēnešiem. Jāatceras, ka pirmajā gadā āži aug ilgāk nekā kazas, kopumā tie nobriest četru gadu vecumā. Nedrīkst 7–8 mēnešus vecu jaunāzīti ielaist lielā kazu ganāmpulkā, citādi tam būs pārslodze un iestāsies neauglība. Pirmajā gadā nevajadzētu ļaut aplecināt vairāk par 7–10 kazu mammām, turklāt arī ne visas vienā dienā. Āzim jāļauj kādu dienu atpūsties. Lecinot āžiem jābūt noteiktā svarā, kondīcijā – Latvijas vietējam āzim minimālais svars ir 30–32 kg (tam jābūt smagākam par kaziņu), bet Zānes šķirnes āzim jāsasniedz 35–40 kg svars.

LA.lv