Laukos
Mežsaimniecība

Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācija neredz nepieciešamību ārkārtas situāciju izsludināt visā nozarē0

Foto – Andris Eglītis

Ārkārtas situācija nebūtu jāizsludina visā meža nozarē, komentējot Latvijas Mežizstrādātāju savienības un Latvijas Meža īpašnieku biedrības lūgumu Ministru kabinetam izsludināt ārkārtējo situāciju meža nozarē, sacīja Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas izpilddirektors Artūrs Bukonts.

“Mēs neesam gluži par visaptverošas ārkārtas situācijas izsludināšanu meža nozarē. Protams, metroloģiskie apstākļi ir atstājuši diezgan smagas sekas, bet nav tā, ka viss būtu pilnībā apstājies. “Latvijas Valsts mežiem” (LVM), kas ir veikuši ilgtermiņa investīcijas meža infrastruktūrā, atjaunojuši meliorācijas sistēmas un būvējuši ceļus ieguldītās investīcijas šajā gadījumā atmaksājas – viņu darbība nav tik ļoti apgrūtināta kā privātajā sektorā,” teica Bukonts.

Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas pārstāvji bažījas, ka vārdu savienojumus – “ārkārtas situācija” vai “ārkārtas stāvoklis” – sāks izmantot negodīgi.

“Ārkārtas situācijas izsludināšana nozīmētu, ka kāds pret kādu var nepildīt līgumsaistības, pamatojot to ar “force majeure” situāciju,” skaidroja Bukonts.

Pēc viņa teiktā, “ārkārtas situācijas” izsludināšana meža nozarē varētu negatīvi ietekmēt pašus mežizstrādātājus, jo arī sadarbības partneriem būtu iespēja atteikties no pakalpojuma līgumiem mežistrādē, bet koksnes pārstrādes uzņēmumiem rastos iespēja nepildīt ar piegādātājiem noslēgtās līgumsaistības.

Bukonts piebilda, ka Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas skatījumā ”ārkārtas situācija” būtu jāizsludina nevis visā meža nozarē, bet konkrētā sektorā, piemēram, mežkopības darbiem – jaunaudžu stādīšanai un kopšanai. Laika apstākļu neesot iespējams mežus kopt, lai gan šo darbu veikšanai saņemts Eiropas Savienības (ES) finansējums. “Ja reiz tāds stāvoklis tiks izsludināts, prasīsim ļoti skaidri norādīt, uz kādu sektoru un kādām teritorijām tas attiecas un ko tas nozīmē,” sacīja asociācijas izpilddirektors.

Jau ziņots, ka premjera pienākumu izpildītājs, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) 28.decembrī sasaucis krīzes vadības padomes sēdi par ārkārtējās situācijas izsludināšanu meža nozarē. Sēdē paredzēts izskatīt informāciju par Latvijas Mežizstrādātāju savienības un Latvijas Meža īpašnieku biedrības lūgumu Ministru kabinetam izsludināt ārkārtējo situāciju meža nozarē, kas saistīts ar slapjā laika ietekmi uz meža nozari.

Latvijas Mežizstrādātāju savienības prezidents Andrejs Cunskis iepriekš norādīja, ka laika apstākļu dēļ ir apgrūtināta mežizstrāde, kā arī koksnes izvešana no meža. Tāpat kavētas mežizstrādes uzņēmumu iespējas savlaicīgi segt banku izsniegto līzinga vai kredīta maksājumus. “Laika apstākļi varētu būt par pamatu, lai varētu izsludināt “force majeure” situāciju meža nozarē un mums netiktu piemēroti sodi,” sacīja Cunskis, piebilstot, ka nozare nepieprasa kompensācijas no valsts.

LA.lv