Laukos
Politika

Nedēļas “cepiens”: Kas satrauca zemnieku prātus šonedēļ0

Ilustratīvs attēls. Foto – Anda Krauze

Šajās dienās beidzot iestājies īsti vasarīgs laiks, kas nozīmē karstu darba cēlienu lauku ļaudīm. Tomēr līdzās ražas kulšanai, siena vākšanai un citiem lauku darbiem aktualizējās vairāki jautājumi, kuru risinājumam būs būtiska ietekme uz saimniekošanu ilgtermiņā. Tāpēc jaunajā laukos.lv rubrikā atgādināsim nozares TOP 3 notikumus, kuri šonedēļ īpaši satrauca zemnieku prātus.

1.Samazinās atbalstu par galas liellopiem
Gaļas liellopu audzētāju skaits arvien pieaug, taču līdzšinējā atbalsta “aploksne” palikusi nemainīga. Lai naudas pietiktu visiem, plānots subsīdiju samazinājums par 30% – no līdzšinējiem 105 eiro uz apmēram 75 eiro par vienu gaļas liellopu. “Zemnieku saeima” ar to nav mierā un aicina Zemkopības ministriju rast kompromisu, piedāvājot naudas dalītājiem reālus problēmas risinājumus.
Vairāk lasi šeit.

2.Vasaras rapsi nedrīkstēs kodināt
Nākamgad Brisele aizliegs lietot bitēm kaitīgu kodni, līdz ar to Latvijas zemnieku “naudas kultūra”- vasaras rapsis būs jāaizstāj ar ko citu. Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija uzskata, ka šis lēmums nav taisnīgs Latvijas apstākļiem, jo vasaras rapsis bieži tiek izmantots gados, kad nepārziemo ziemas rapsis vai citas ziemāju kultūras. Turklāt, sējot nekodināto rapsi, atkarībā no laikapstākļiem veģetācijas laikā, ir jāmiglo aptuveni 5-7 reizes ar insekticīdu, lai nosargātu dīgstus. Lauksaimniekiem tā šķiet daudz lielāka slodze uz vidi nekā nokodināts rapsis. ES dalībvalstīs ir atšķirīgi agroklimatiskie un agroekonomiskie apstākļi, un tos būtu jāņem vērā izvērtējot kādu vielu vai noteikumu ieviešanu un aizliegumu.
Vairāk lasi šeit.

3.Taupīt=pārskatīt elektrības jaudas
Negaidīti lielus elektrības rēķinus zemnieki saņēma jau pērnvasar augustā, kad tika palielināts elektrības ievada jaudas tarifs un sāpīgi atspēlējās savulaik fermās ierīkotie jaudīgie, bet pilnībā neizmantotie pieslēgumi. Arī graudkopjiem sezonalitātes dēļ joprojām īpaši aktuāla tarifu līdzsvarošana kaltēs. Tādēļ Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome šonedēļ aktualizēja elektrības pieslēguma jaudu pārskatīšanu, aicinot izmantot iespēju konsultēties ar “Sadales tīkla” ekspertiem par atteikšanos no faktiski neizmantotas jaudas, kā arī mudinot izvēlēties atbilstošāku tarifu plānu un tirgotāju piedāvājumu.
Vairāk lasi šeit.

LA.lv