Laukos
Mežsaimniecība

Neesot pazīmju par apaļkoku cenu kritumu tuvākajā laikā0

Foto – LETA

Apaļkoku cenas joprojām ir augstas un nav pazīmju, ka tās tuvākajā laikā varētu kristies, atzina Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) izpilddirektors Kristaps Klauss.

“No gala produktu tirdzniecības viedokļa cenas joprojām ir augstas, daudziem apaļo kokmateriālu sortimentiem pat pārāk augstas,” teica Klauss, atzīstot, ka nav liecību par apaļkoku cenu kritumu tuvākajā laikā. Taču šajā ziņā ir atsevišķi izņēmumi, piemēram, bērza finierkluči, kuru cenas tāpat kā citus gadus ietekmē sezonalitāte.

Klauss teica, ka zāģētavām un plātņu rūpnīcām šā gada pirmais ceturksnis bijis samērā labs, jo janvāra otrajā pusē iestājās Latvijas klimatiskajiem apstākļiem atbilstoša ziema ar salu un mežistrādei piemēroti laika apstākļi, tādēļ uzlabojās ražošanas izejmateriālu pieejamība, pretēji novembrim, decembrim un janvāra sākumam, kad meža darbiem bija nelabvēlīgi laikapstākļi. Pēc Klausa teiktā, šā gada ziema kopumā kokrūpnieku skatījumā vērtējama kā salīdzinoši laba – zāģētavām un plātņu rūpnīcām pirms pavasara izdevās pat izveidot uzkrājumus.

LKF izpilddirektors pieļāva, ka nozares kopējais apgrozījums šā gada pirmajos trīs mēnešos varētu būt audzis salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Tomēr viņš atzina, ka atsevišķos segmentos šā gada sākumā klājies sliktāk nekā nozarē kopumā, piemēram, taras ražotājiem, kuru izejviela – zemākas kvalitātes baļķi – ir ļoti dārgs un kuri spiesti par to maksāt ļoti augstu cenu. Šī iemesla dēļ taras ražotājiem šā gada pirmais ceturksnis bija ļoti saspringts un viņiem nācās saskarties ar izejmateriālu trūkumu. Tikmēr meža īpašnieki pirmo ceturksni aizvadījuši ļoti labi, pateicoties augstajām apaļkoka cenām.

LKF ir dibināta 2000.gada 1.augustā, apvienojot meža nozares atsevišķas asociācijas, lai kopīgiem spēkiem strādātu pie mežsaimniecības, kokrūpniecības un mēbeļrūpniecības attīstības un konkurētspējas celšanu Latvijā. Tās mērķis ir veicināt Latvijas meža nozares attīstību sadarbībā ar ieinteresētajām institūcijām, veidot ilgtspējīgu, stabilu ekonomisko vidi meža nozares uzņēmumu attīstībai un konkurētspējas paaugstināšanai, kā arī nodrošināt Latvijas kokrūpniecības interešu starptautisku pārstāvniecību un asociāciju darbības attīstīšanu un koordinēšanu.

LA.lv