Laukos

Neierasti siltā laika dēļ biškopji raizējas par saimju spietošanu 0

Foto – LETA

Pašreizējo laikapstākļu dēļ daļai biškopju bites var sākt veidot jaunas saimes jeb spietot, līdz ar to var sarukt ievāktā medus apmērs, teica Latvijas Biškopības biedrības (LBB) vadītājs Armands Krauze.

Viņš sacīja, ka siltais laiks un daudzu augu straujā noziedēšana ir nodrošinājusi to, ka agrais pavasara medus jau ir ievākts un bišu saimes ir ļoti labi attīstījušās. Taču neierasti agro vasarīgo laikapstākļu dēļ daļa augu ātri noziedēs, un bitēm var iestāties bezienesuma periods. Tad bites var sākt veidot jaunu saimi jeb spietot.

“Iestājoties pārtraukumam medus vākšanā, parasti bitēm iestājas spietošanas noskaņojums. Bišu masa stropos ir ļoti liela, tās ir labi attīstījušās, un tām ko darīt nav. Līdz ar to pašiem biškopjiem būtu jāpievērš uzmanība, lai bites neizspieto. Ja saimes izspietos, tās paliks mazas un vājas un nevarēs izmantot vasaru tālākam ienesumam. Tāpēc šie laikapstākļi ir nedaudz neierasti un arī lielais sausums nav labs,” sacīja Krauze. Lai izvairītos no spietošanas, visām saimes bitēm jābūt nodrošinātām ar peru kopšanu un ienesuma vākšanu.

Krauze arī atzina, ka sausuma dēļ augiem neizdalās tik daudz nektāra kā tad, ja būtu lijis vairāk un augsnē būtu vairāk mitruma. Tas arī var ietekmēt ievāktā medus ražas apmēru. “Daudzi augi ir uz kritiskās robežas, un var novīst,” viņš sacīja.

Vienlaikus Krauze piebilda, ka nav iespējams apgalvot, ka sausuma un nokrišņu trūkuma dēļ kopējais ievāktās medus ražas apmērs šogad Latvijā būs mazāks nekā pērn, jo drīzumā lietus noteikti ir gaidāms. Vēl nav aizvadīts arī liepu ziedēšanas laiks jūnija otrajā pusē, kā arī viršu ziedēšanas laiks augustā, kas ietekmēs medus ienesumu. Tāpēc ir pāragri prognozēt kopējo medus ražas apmēru šogad.

Krauze noliedza, ka līdzšinējie laikapstākļi negatīvi ietekmētu medus kvalitāti. “Ja medus ienesums ir mērens, tad medus kvalitāte ir ļoti laba un viss ir kārtībā. Medus kvalitāti neietekmē sausi laikapstākļi, tie var ietekmēt tikai ievākto medus ražas apmēru,” sacīja Krauze.

Latvijas Biškopības biedrība apvieno vairāk nekā 3000 biedrus – lauksaimniekus, kas nodarbojas ar biškopības produkcijas ražošanu, kā arī pārstāv citas lauksaimniecības nozares. Atkarībā no laika apstākļiem gadā Latvijā tiek ievākts līdz 2500 tonnu medus.

Arta Goba

LA.lv