Cūkkopība, Gaļa un zivis

Saimnieks nezina, kas būs tālāk. “Bunču” fermas nelaime nav tikai atsevišķa uzņēmēja sāpe

Pirmdien SIA “Ancers” bija plānojusi veikt dezinfekciju sivēnmāšu novietnē Krimuldā, kur pirms trim nedēļām Āfrikas cūku mēra (ĀCM) dēļ nācās likvidēt 5023 dzīvniekus. Taču pēc tam, kad šonedēļ apstiprinājās ĀCM vīrusu klātbūtne arī nobarojamo dzīvnieku novietnē Salaspilī, uzņēmuma vadītājs Raimonds Kalvāns nevar atbildēt, kā būs tālāk. “Bunču” fermā Salaspilī jālikvidē desmit tūkstoši nobarojamo cūku.

Kompensāciju saņems banka

Līdz otrdienai vēl bijuši skaidri risinājumi, kā biznesu atjaunot, bet tagad ir vairāk jautājumu nekā atbilžu. Tostarp biznesa atsākšana ir cieši saistīta ar attiecībām ar banku. Tā kā uzņēmums katru gadu ir attīstījies, investējis modernizācijā un biodrošības prasībās, tam ir lielas kredītsaistības. SEB banka, kas ir lielākais kreditors, ir iedevusi uzņēmumam kredītbrīvdienas pamatsummas maksājumam. R. Kalvāns cer kompensāciju, kas paredzēta uzņēmumiem, kam ĀCM dēļ jālikvidē dzīvnieki, novirzīt kredītsaistību dzēšanai. “Ja banka ļaus mums šādā režīmā strādāt līdz brīdim, kad tiks uzsākta dezinfekcija “Bunčos”, tad, iespējams, jā… Bet šobrīd es nevaru atbildēt.”

R. Kalvāns, analizējot cēloņus, kāpēc viņa cūkas saslimušas, izslēdz ļaunprātību, viņš neredz cilvēku, kurš ko tādu spētu nodarīt dzīvniekiem. “Loģika liek domāt, ka infekcija “Bunčos” varēja izplatīties no divām pēdējām sivēnu kravām, kas uz nobarojamo fermu no Krimuldas tika transportēti īpašā PVD uzraudzībā. Ir aizdomas, ka tieši tajā bijis sivēns, kas bijis vīrusa nēsātājs. Pirms vešanas PVD īpaši pārbaudīja sivēnus, taču tas tik un tā šo infekciju neapturēja,” teic R. Kalvāns. “Mēs esam darījuši biodrošības pasākumu ievērošanā ļoti daudz. Bet acīmredzot kaut ko esam palaiduši garām, jo infekcija tomēr novietnēs ir nokļuvusi.”

Pārtikas un veterinārais dienests piekrīt, ka infekcija Salaspils novietnē varēja nokļūt ar nobarojamiem sivēniem no Krimuldas novietnes. Taču šai hipotēzei vēl jāgūst apstiprinājums, tāpēc PVD speciālisti veic epidemioloģisko izmeklēšanu.

Krimuldas novietnē ir konstatēti trīs caurumi biodrošībā, trīs faktori, kas varēja izraisīt cūku saslimšanu ar Āfrikas cūku mēri. Pirmkārt, pagājušā gada decembrī Krimuldas novietnē bija ļoti augsta personāla mainība, un PVD nav izdevies gūt pierādījumus, ka darbinieki pietiekami bijuši informēti par biodrošības pasākumiem, nav arī gūta pārliecība, ka visiem bija izpratne par biodrošību. Otrkārt, PVD nav guvis apstiprinājumu, ka transports, izbraucot no novietnes un pēc tam atgriežoties tajā, pietiekami dezinficēts. Treškārt, darbinieku ēdināšana varētu būt notikusi novietnē, pastāv iespēja, ka pusdienu maizītes nav ēstas ārpus novietnes. “Šie it kā ir sīkumi, tomēr ir ļoti būtiski infekcijas ierobežošanā. Skaidrs, ka nevarēsim pateikt, no kura zābaka vai dubļu pikas šī infekcija novietnē nonāca, taču tai bija iespēja nonākt,” ar PVD speciālistu atzinumu iepazīstina iestādes sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Meistere.

Pievienot komentāru