Laukos
Lauku sēta

Praulienā no ligzdas izkritušus stārķēnus glābj, uzstutējot uz siena ruļļu torņa0

Foto – Andris Eglītis

Stārķu ģimene, kas skursteņa vai kāda staba galā iekārtojusi sev mājvietu, ir ierasts skats Latvijas ainavā. Viena no daudzajām balto stārķu ģimenēm savu ligzdu uzbūvējusi arī kādā no Praulienas pagasta zemnieku saimniecībām, taču ligzda sašķiebusies un putnu mazuļi nokrituši zemē. Saimniece vērsusies pēc padoma pie AS “Latvijas valsts meži”, kur vecākais vides eksperts Uģis Bergmanis putnēnu glābšanai ieteicis uzcelt torni no siena ruļļiem.

“Pirms vairākām dienām mani sazvanīja kāda kundze no zemnieku saimniecības Praulienas pagastā un lūdza padomu. Sašķiebjoties balto stārķu ligzdai staba galā, trīs jaunie stārķēni izkrituši no ligzdas un guļ netālu uz zemes. Tā kā ligzdas vieta atrodas mazo ērgļu parauglaukumā, arī man bija izdevība to apskatīt. Stārķēni vēl nelidoja, tāpēc ieteicu pie ligzdas staba no vairākiem siena ruļļiem izveidot torni un uzcelt putnēnus uz augšējā ruļļa,” skaidro Bergmanis.

No jauna uzbūvētā putnu mājvieta sniegusi lielisku rezultātu.

“Pieaugušie stārķi jaunos putnus baro. Viens no jaunuļiem arī lidoja un, izmetis loku, iesēdās atpakaļ jaunajā ligzdā. Paldies saimniekiem par atsaucību stārķu ģimenes glābšanā,” sacīja LVM eksperts.

Baltais stārķis, meklējot piemērotu apkārtni ligzdas veidošanai, priekšroku dod vietām, kuru tuvumā ir pļavas, lauksaimniecības zemes vai mitrāji ar bagātīgu barību – vardēm, peļveidīgajiem grauzējiem, kurmjiem, čūskām un kukaiņiem.

Baltie stārķi no savām vasaras mītnēm Eiropā uz dienvidiem posīsies augustā un septembrī. Ziemu tie pavadīs Āfrikas savannā, kur mēdz vākties lielos baros. Šādās stārķu kopienās putnu skaits var pārsniegt pat tūkstoti! Pēc ziemošanas siltajās zemēs, pavasarī tie atgriezīsies atpakaļ ziemeļos, lai atkal meklētu piemērotas dzīves vietas un audzinātu jauno paaudzi.

LA.lv