Laukos
Politika

Nolūkā neievazāt bīstamu slimību, aizliegs ievest briežu urīnu dzīvnieku pievilināšanai medībās0

Foto: LETA

Lai Latvijas briežu populācijā neievazātu bīstamu kaiti – hroniskās novājēšanas slimību (HNS), noteikts aizliegums ievest un tirgot briežu dzimtas dzīvnieku urīnu, kas paredzēts dzīvnieku pievilināšanai, paredz valdības apstiprinātie grozījumi noteikumos par dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu apriti.

Zemkopības ministrijā skaidro, ka slimība ASV un Kanādā ir zināma kopš 1967.gada, taču Eiropas Savienībā (ES) tā mebija konstatēta, līdz pagājušajā gadā tā skāra Norvēģiju, kur jūnijā konstatēti seši HNS uzliesmojumi briežu dzimtas dzīvniekiem.

Ņemot vērā risku, kas saistīts ar HNS tālāku izplatību, no Eiropas Komisijas saņemts ziņojums par to, ka pastāv risks ar briežu dzimtas dzīvnieku urīnu, kas paredzēts dzīvnieku pievilināšanai, ievazāt sērgas ierosinātāju no HNS skartajām valstīm arī citviet Eiropā.

Ziņojumā norādīts, ka Eiropas briežu dzimtas dzīvnieku populācija sastāv no vairākiem miljoniem savvaļas un simtiem tūkstošu ierobežotās platībās audzētu briežu dzimtas dzīvniekiem. Tikai dažas Eiropas valstis veic uzraudzības programmas šiem briežiem, bet tie ir tikai daži eksperimentāli pētījumi, lai iegūtu datus par Eiropas briežu uzņēmību pret HNS.

Tādēļ noteikumos noteikts aizliegums dzīvnieku pievilināšanai paredzētā briežu dzimtas dzīvnieku urīna izmantošanai, laišanai tirgū Latvijas teritorijā, ievešanai no trešajām valstīm un ES dalībvalstīm, kā arī tā eksportēšanai.

Tāpat ar šodien pieņemtajiem grozījumiem noteikumi papildināti ar aizliegumu ražot, laist tirgū un izmantot dzīvnieku pievilināšanai paredzētu briežu dzimtas dzīvnieku urīnu, kas iegūts no briežu dzimtas dzīvniekiem, kuri dzimuši konkrētā Somijas un Zviedrijas teritorijā.

Noteikumos ir mainīts termiņš briežu dzimtas dzīvnieku pārvietošanai starp Norvēģiju un ES dalībvalstīm un briežu dzimtas dzīvnieku urīna izmantošanai, termiņu pagarinot par trim gadiem – līdz 2020.gada 31.decembrim.

Savukārt no prasībām tādu dzīvnieku izcelsmes apritei, kas nav paredzēti cilvēka patēriņam, ir svītrots dzīvnieku pievilināšanai paredzētā briežu dzimtas dzīvnieku urīna izmantošanas nosacījums, lai šis regulējums nebūtu noteikts divos normatīvajos aktos.

HNS ir hroniska centrālās nervu sistēmas slimība briežu dzimtas dzīvniekiem, kam novēro sugai neraksturīgas pārmaiņas uzvedībā, kustību traucējumus un organisma vispārējā stāvokļa pasliktināšanos, turklāt nav izslēgtas aizdomas, ka HNS var radīt risku sabiedrības veselībai. HNS ir viena no slimībām, kas ietilpst transmisīvo sūkļveida encefalopātiju slimību grupā.

Tiesiskais regulējums attiecas uz dzīvnieku īpašniekiem vai turētājiem, kas audzē un tur briežu dzimtas dzīvniekus. Pēc Lauksaimniecības datu centra informācijas, Latvijā 2017.gada 1.janvārī ir reģistrēti 111 briežu dzimtas dzīvnieku īpašnieki un 12 590 briežu dzimtas dzīvnieki iežogotās platībās. Tāpat tiesiskais regulējums attieksies uz medniekiem. Latvijā ir reģistrēti 2074 medību iecirkņi un 21 000 mednieku izsniegtas mednieka sezonas kartes.

Grozījumi noteikumos stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

LA.lv