Laukos
Politika

Normatīvie akti liedzot samazināt PVN vēl citiem “veselīgajiem” produktiem0

Foto – tematiskā avīze “Piens un tā produkti”

Atbilstoši normatīvajiem aktiem Latvijā nevar būt vairāk par divām samazinātajām pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmēm, tāpēc nav iespējams piemērot samazināto PVN likmi vēl citiem produktiem, šodien Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē, komentējot Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu “Samazināt PVN ikdienā nepieciešamajiem veselīgajiem produktiem, palielināt kaitīgajiem!”, sacīja Finanšu ministrijas (FM) pārstāvis Ilmārs Šņucins.

Viņš teica, ka saskaņā ar PVN likumu, kas izriet no Eiropas Savienības (ES) normatīvajiem aktiem, Latvijā var būt viena PVN standartlikme un divas samazinātās likmes. PVN standartlikme ir 21% un samazinātā nodokļa likme – 12%. Tā kā nākamgad tiks ieviesta samazinātā PVN 5% likme Latvijai raksturīgajiem augļiem, ogām un dārzeņiem, valstī jau būs divas samazinātās PVN likmes – 5% un 12% apmērā, līdz ar to pārējām precēm jāpiemēro standartlikme.

Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa teica, ka VM atbalsta samazinātas PVN likmes piemērošanu svaigajiem pārtikas produktiem, jo tādējādi tie kļūtu iedzīvotājiem vairāk pieejami. VM ieskatā samazināto PVN likmi varētu piemērot arī, piemēram, pienam, svaigai gaļai, zivīm, medum un olām.

Līviņa arī atzina, ka fiskālie instrumenti tiešā veidā ietekmē cilvēku ēšanas paradumus, ko ir pierādījusi arī Pasaules Veselības organizācija. Arī VM ir pārliecinājusies – tā kā Latvijā tiek piemērots akcīzes nodoklis saldinātiem dzērieniem, šie produkti ir dārgāki un tos mazāk iegādājas. Arī tas, ka skolās šos produktus ir aizliegts tirgot, veicina to patēriņa samazināšanos.

Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktora vietniece Ilona Mežiniece-Briede norādīja, ka veselīgu pārtikas produktu lietošanu uzturā var veicināt ar darbībām, kas vērstas uz ražošanas sekmēšanu nevis aizliegumiem. ZM iestājas arī par PVN samazināšanu citiem produktiem, tomēr pagaidām kā pilotprojekts akceptēta PVN samazināšana tikai augļiem un dārzeņiem.

Viņa arī norādīja, ka akcīzes nodokli dažādu iemeslu dēļ nav lietderīgi piemērot nosacīti neveselīgajiem pārtikas produktiem, jo tas samazinātu vietējo ražotāju konkurētspēju un veicinātu ēnu ekonomiku. Tomēr pozitīvi vērtējams, ka Latvija jau lēnām virzās veselīgu pārtikas produktu ražošanas virzienā, piemēram, 2018.gada 1.jūnijā Latvijā stāsies spēkā normatīvie akti, kas nosaka maksimālo transtaukskābju saturu produktos.

Arī Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure apstiprināja, ka ražotāji ir samazinājuši sāls saturu maizē, un ir vieni pirmajiem Eiropā, kas samazina transtaukskābju saturu produktos. Viņa arī teica, ka nav tādas definīcijas, kas ir veselīgs un neveselīgs produkts, jo, piemēram, aizstājot sāli ar garšas pastiprinātājiem, produkts nekļūs veselīgāks.

Šure arī atzīmēja, ka, piemērojot akcīzes nodokli kādiem par neveselīgiem uzskatītiem produktiem, pieaugs ēnu ekonomika konkrētos sektoros un mazināsies vietējo ražotāju konkurētspēja. Tieši šī iemesla dēļ Dānijā tika atcelts akcīzes nodoklis vairākiem produktiem, jo tas nedeva vēlamo efektu. Līdz ar to būtiskāk par dažādiem aizliegumiem ir izglītot sabiedrību, it sevišķi, jauniešus, kuriem jāmāca, ko ieteicams un ko nevajadzētu ēst.

Kā ziņots, par iedzīvotāju iniciatīvu “Samazināt PVN ikdienā nepieciešamajiem veselīgajiem produktiem, palielināt kaitīgajiem!” kopš 2016.gada 8.februāra parakstījušies 10 515 Latvijas pilsoņi.

Iniciatīvas autors rosina noteikt, ka PVN likmes samazināšana līdz 5% notiktu svaigai gaļai, svaigām zivīm, medum, olām, pilngraudu produktiem, Latvijai raksturīgiem dārzeņiem un augļiem, pienam un tā izstrādājumiem, kuri nav papildus saldināti. Savukārt PVN likmes palielināšana līdz 31% būtu nepieciešama saldinātiem dzērieniem un saldinātiem konditorejas izstrādājumiem, produktiem, kuri satur mākslīgi iegūtas transtaukskābes un produktiem, kuros pievienotais sāls daudzums pārsniedz 1,25 gramus uz 100 gramiem.

Viņa ieskatā, veicot šos grozījumus PVN likmei, iedzīvotājiem tiks sniegta lielāka iespēja savā uzturā iekļaut veselīgākus un ķermenim nepieciešamākus pārtikas produktus. Tāpat grozījumi PVN likmē sniegs atbalstu vietējiem pārtikas produktu ražotājiem un sekmēs veselīga uztura pieejamību Latvijas trūcīgāko iedzīvotāju daļai.

LA.lv