Laukos
Politika

Norvēģijas Augstākā tiesa turpinās skatīt lietu par arestēto Latvijas krabju zvejas kuģi0


Norvēģijā aizturētais zvejas kuģis “Senator”.
Norvēģijā aizturētais zvejas kuģis “Senator”.
Foto no LA arhīva.

Norvēģijas Augstākā tiesa trešdien turpinās skatīt lietu par arestēto Latvijas krabju zvejas kuģi “Senator”.

Latvijas Ārlietu ministrijā (ĀM) iepriekš norādīja, ka Norvēģijas Augstākā tiesa pieņēmusi lēmumu lietu skatīt atkāroti plašākā jeb 11 tiesnešu sastāvā. ĀM arī piebilda, ka oktobra sēde notika piecu tiesnešu sastāvā, un tajā nebija vienprātības. Jaunā tiesas sēde sākās vakar un turpināsies vēl divas dienas – šodien un rīt.

Iepriekš ministrijā arī norādīja – kamēr nav noslēgusies Norvēģijas Augstākās tiesas tiesvedība, vēl ir pāragri spriest par iespējām vērsties ANO Starptautiskajā tiesā saistībā ar arestētā Latvijas krabju zvejas kuģa lietu.

Ministrijā uzsvēra, ka tā rūpīgi seko līdzi jautājuma attīstībai un turpina meklēt risinājumus sarunās ar Norvēģijas pusi.

Tikmēr kuģa īpašnieks Pēteris Pildegovičs otrdien pastāstīja, ka kuģi “Senator” pārstāvošie juristi iesnieguši protestu Norvēģijas Augstākajai tiesai, jo nepiekrīt, ka lietā kā viens no prokurora palīgiem izvēlēts Norvēģijas premjerministra juridiskā dienesta vadītāja vietnieks.

Viņš apgalvoja, ka divu, nevis viena palīga izdalīšana Norvēģijas Augstākās tiesas prokuroram esot sen nebijis precedents. Tāpat nebijis notikums esot tas, ka par vienu no prokurora palīgiem ir nozīmēts Norvēģijas premjerministra juridiskā dienesta vadītāja vietnieks, nevis neitrāls jurists no privātā sektora.

Jau ziņots, ka pērn Norvēģijas Augstākās tiesas sēde arestētā Latvijas krabju zvejas kuģa “Senator” lietā notika piecu tiesnešu sastāvā, un tajā nebija vienprātības. Tāpēc tiesa izlēma šo lietu skatīt atkārtoti janvāra vidū plašākā – 11 tiesnešu – sastāvā.

Tāpat ziņots, ka Norvēģijas varas iestādes 2017.gada janvāra sākumā arestēja Latvijas uzņēmumam SIA “North Star LTD” piederošu zvejas kuģi “Senator”, kas atbilstoši iepriekš noslēgtiem līgumiem zvejoja sniega krabjus Svalbāras (Špicbergenas) ūdeņos. Norvēģija izvirzīja kuģa īpašniekam pretenzijas par zvejas noteikumu pārkāpumu, ko Latvijas kuģa īpašnieks neatzīst, norādot, ka sniega krabju zveja Svalbāras ūdeņos notikusi atbilstoši 1920.gadā Parīzē noslēgtajam starptautiskajam līgumam, kas pieņemts pēc Eiropas Savienības (ES) regulas prasībām.

Pēc incidenta Latvijas Ārlietu ministrija iesniedza notu Norvēģijas vēstniecībai ar lūgumu atbrīvot kuģi, kā arī netraucēt zveju, kas notiek atbilstoši starptautiskai vienošanās. Tikmēr Norvēģijas vēstnieks Latvijā Steinars Ēgils Hāgens akcentēja, ka Norvēģijai ir iespēja licencēt sniega krabju zveju tās kontinentālajā šelfā, jo ES un Latvija šādas licences bez Norvēģijas zināšanas izsniegt nevar.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv