Laukos
Gaļa un zivis

Olu kari turpinās. Vietējie ražotāji vēršas pie premjera ar prasību aizliegt Ukrainas olu importu2

Foto: Shutterstock

Turpinot saasināties domstarpībām par Ukrainas investoru potenciālās olu ražotnes izveidi Latvijā, vietējie ražotāji vērsušies pie valdības vadītāja Krišjāņa Kariņa ar aicinājumu aizliegt Ukrainas olu importu.

Par to liecina atklātā vēstule, ko šodien izplatījusi Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācija.

Vēstulē norādīts, ka šā gada jūnijā Ministru kabinets lēma par labu papildus līdzekļu piešķiršanai pastiprinātai importa olu un olu produktu no Ukrainas kontrolei. Papildus pārbaužu laikā ir atklāts, ka salmonellu satur termiski apstrādāti produkti, kas liekot domāt par higiēnas līmeni Ukrainas ražotnēs.

Ņemot vērā, ka imports no Ukrainas veido trešdaļu no visu importēto olu apjoma, Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācija ir nobažījusies par Latvijas patērētāju veselības drošību, tāpēc 14.augustā nosūtījusi Ministru prezidentam aicinājumu nekavējoties rīkoties.

Nosūtītajā vēstulē asociācija izsaka pateicību par līdz šim paveikto darbu, kā arī aicina nekavējoties apturēt olu un olu produktu importu no trešajām valstīm, norādot uz asociācijas rīcībā esošo Zvērinātu advokātu biroja “Eversheds Sutherland Bitāns” ziņojumu par tiesiskajiem pamatiem aizliegumam importēt olu izstrādājumus no Ukrainas uz Latviju un Eiropas Savienību.

“Ņemot vērā, ka Latvija īsā laika posmā jau četras reizes konstatēta dažādu olu produktu neatbilstība pārtikas nekaitīguma normām un ka sabiedrības veselība tiek apdraudēta, asociācija uzskata, ka olu un olu produktu imports no Ukrainas ir nekavējoties apturams. Asociācija pozīciju par importa apturēšanu līdz visu Eiropas ražotājiem piemēroto prasību izpildīšanu Ukrainā pauda Eiropas Komisijas organizētajā Civilā dialoga grupā “Mājputnu gaļa un olas”, kas notika šī gada 16.jūlijā. Pozīcija guva atbalstu no Francijas, Lielbritānijas, Īrijas, Polijas un Itālijas putnkopības nozares organizāciju pārstāvjiem, ka arī no Eiropas līmeņa NVO – Eiropas Olu vairumtirgotāju, pārstrādātāju un pakotāju asociācijas un Eiropas Broileru gaļas un inkubācijas olu ražotāju asociācijas,” norādīts vēstulē.

LA.LV Aptauja

Vai ukraiņu olu imports ir jāaizliedz?

  • Jā, mani uztrauc šīs produkcijas kvalitāte.
  • Nē, olu kvalitāti pietiekami labi kontrolē PVD.

Jau ziņots, ka Latvijas olu ražotāji iepriekš vērsās pie PVD un citām atbildīgām institūcijām, aicinot veikt ļoti nopietnas pārbaudes no Ukrainas importētām olām saistībā ar salmonellas konstatēšanu olu baltuma masā. Savukārt Ukrainas un Latvijas investoru grupas “Ovostar Union” uzņēmums “Ovostar Europe”, kas nodrošina “Ovostar Union” ražotās produkcijas izplatīšanu ES un Tuvo Austrumu valstīs, vērsies tiesībsargājošās iestādēs saistībā ar, uzņēmuma ieskatā, nepatieso informāciju par Ukrainā ražotās produkcijas zemāku kvalitāti un atklātiem aicinājumiem patērētājiem neiegādāties šīs valsts produkciju.

Tāpat vēstīts, ka “Ovostar Union” uzņēmums “Gallusman” plāno Latvijā (iespējams, Madlienā) būvēt jaunu olu produkcijas ražotni, līdz 2026.gadam investējot vismaz 85 miljonus eiro un radot līdz 200 jaunu darbavietu. Ražotnes būvniecību plānots sākt 2019.gada otrajā pusē. Kompleksā paredzētas 18 dējējvistu kūtis, deviņas jaunputnu kūtis, olu šķirotavas ēka, barības cehs ar graudu pirmapstrādi un noliktavu, kā arī deviņi graudu torņi.

“Ovostar Union” vienā uzņēmumu grupā apvieno vairākus dažādās valstīs bāzētus grupas uzņēmumus, kas nodarbojas ar olu ražošanu, pārstrādi un izplatīšanu pasaules tirgos. “Ovostar Union” koncerna apgrozījums 2018.gadā sasniedza 125 miljonus ASV dolāru (110 miljonus eiro), eksportējot produkciju uz vairāk nekā 50 pasaules valstīm. Koncernā tiek nodarbināti gandrīz 1700 darbinieki.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Kartupelis dzen asnus, ko darīt? Paņēmieni asnošanas ierobežošanai glabātavās
14 stundas
LE
LETA
Laukos
“Putnu fabrika “Ķekava”” iepazīstinās ar Latvijas un pasaules gaļas pārstrādes tirgus tendencēm
14 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība augļu dārzos oktobrī
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits
58 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
48 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
38 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
5 stundas