Laukos
Gaļa un zivis

Ozolzīles mājputnu ēdienkartē0

Foto: Yuri Tuchkov/Shutterstock

Vai pīlēm un vistām drīkst izbarot ozolzīles? IRĒNA SALDUS NOVADĀ

Pēc LLU Dzīvnieku zinātņu institūta docentes, lauksaimniecības zinātņu doktores Aigas Trūpas teiktā, ozolzīles mājputniem var izēdināt kā ogļhidrātus saturošu spēkbarības līdzekli. Izkaltētas, attīrītas zīles satur 5–6% kopproteīnu, 4–5% koptauku, 4,6–4,8% kokšķiedras, 67–69% bezslāpekļa ekstraktvielu, 2,2–2,4% koppelnu.

Putniem var dot gan svaigas, gan izkaltētas zīles. Lai mazinātu rūgto garšu, tās 2–3 dienas izmērcē aukstā ūdenī, to ik pēc dienas mainot. Mājputniem pirms izēdināšanas ozolzīles obligāti jāvāra un jāsamaļ.

Vistām un pīlēm no zīļu miltiem var gatavot bumbiņas. Šim nolūkam zīļu miltus iejauc ūdenī, no miltu masas gatavo bumbiņas, ko izkaltē krāsnī un ziemā iedrupina mājputnu pamatbarībā.

Ozolzīles var iekļaut mīkstbarības maisījumā kopā ar vārītiem kartupeļiem un virtuves pārtikas atlikumiem. Pieaugušām vistām un pīlēm var izēdināt 10–20 g, bet tītariem un zosīm – 40–50 g ozolzīļu diennaktī.

Barojot ar zīlēm dējējvistas, olas dzeltenumam ir tumša nokrāsa. Zīles labāk dot mājputniem, kuri paredzēti nobarošanai, vai izēdināt, kad putni nedēj.

LA.lv