Laukos
Gaļa un zivis

Ozolzīles sātīgai mājdzīvnieku maltītei0

Foto: Melissa Frazier/Shutterstock

jautājums. Vai kazām, trušiem un citiem mājdzīvniekiem drīkst izbarot ozolzīles? Vai var piedāvāt arī Zooloģiskajam dārzam ozolzīles? Šogad to bija ļoti daudz. IRĒNA SALDUS NOVADĀ

Samaltas un nelielā daudzumā

Ozolzīles ir sātīgs produkts ar augstu uzturvērtību. Kā olbaltumvielu un vitamīnu piedevu tās var pievienot mājdzīvnieku barībai. Ozolzīles satur arī tanīnus un miecvielas, kas uzlabo gremošanas trakta darbību un veicina vielmaiņu.

Latvijas Kazu audzētāju apvienības valdes priekšsēdētāja Liāna Apine teic, ka kazām dienā var izēdināt ap 200 gramu ozolzīļu (tās pievieno barībai). Tās nedrīkst izmantot kā pamatbarību lielākos daudzumos, jo viena no ozolzīļu problēmām ir to cietais apvalks, kas var izraisīt zarnu trakta aizsērējumu.

Kazām gandrīz visu gadu, izņemot pavasari un vasaras sākumu, barībā trūkst olbaltumvielu, tāpēc tām ik dienu vajadzētu izbarot 150–200 gramu maltu pupu vai zirņu, ko var aizstāt ar tādu pašu daudzumu ozolzīļu. Ja ir iespēja, zīles dēļ to cietā apvalka ieteicams samalt.

Biedrības “Trusis un citi” ciltsdarba speciālists Dzintars Rancāns stāsta, ka truši veselas zīles parasti neēd, jo tās ir cietas. Labāk tās izēdināt samaltas, iejauktas mīkstbarībā – klijas un ozolzīles aplej ar karstu ūdeni vai arī šai masai vēl pievieno vārītus kartupeļus, visu sajauc un dod garaušiem.

Kādas zīles der barošanai

Šogad ir labs zīļu gads, tādēļ Rīgas zoodārzam nepieciešamais zīļu daudzums (aptuveni tonna) šoruden jau sagādāts. Zīles, iepakotas kartona kastēs vai auduma maisos, var vest uz Līgatnes dabas takām, atstājot tās informācijas centrā. Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange un Rīgas zoodārza speciālists Māris Lielkalns stāsta, ka ozolzīles ir liels kārums dažādiem dzīvniekiem: stirnām, staltbriežiem, aļņiem, ziemeļbriežiem, kamieļiem, pekariem, grauzējiem. Ar tām labprāt mielojas arī meža pīles un tītari.

Dzīvnieku barošanai der tikai ar rokām lasītas ozolzīles – tīras, bez lapu, zaru un smilšu piemaisījumiem, sausas, vāktas pilsētu teritorijās, kur vietējās meža cūkas nav apkārt staigājušas (neder zīles, kas sagrābtas ar grābekli). Tādas zīles nojumēs iespējams uzglabāt līdz nākamajam gadam.

LA.lv