Laukos
Gaļa un zivis

Pa vienai olai katram. Statistiķi publicē jaunākos datus par vistu skaitu Latvijā0

Foto – Ivars Bušmanis

Ik dienu Latvijas vistas izdēj pa olai katram Latvijas iedzīvotājam, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Pagājušajā gadā salīdzinājumā ar 2017. gadu Latvijā dējējvistu skaits ir palielinājies par 19,2%, sasniedzot 3 miljonus.

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, par 9,3% pieauga arī kopējais mājputnu skaits, veidojot 5,4 miljonus mājputnu, kas ir lielākais rādītājs kopš 1992.gada.

Tomēr pretstatā mājputnu skaita pieaugumam saražoto olu skaits Latvijā ir samazinājies par 4%, 2018. gadā veidojot 768,5 miljonus olu.

Pērn uz vienu iedzīvotāju tika saražotas 399 olas (1,09 olas katru dienu), kas ir par 14 olām mazāk nekā 2017. gadā.

Saskaņā ar 2016.gada datiem, vidēji viens iedzīvotājs gadā patērē 207 olas.

1928. gada izdevumā “Latvijas lauksaimniecība” ir minēts, ka par spīti Zemkopības ministrijas centieniem putnkopības nozari attīstīt, tā tik un tā ir attīstības sākuma stadijā ar diviem miljoniem mājputnu. Savukārt jau pēc 10 gadiem tiek rakstīts, ka mājputnu skaits ir dubultojies, palielinājies arī iegūto olu skaits un pamazām tās kļūst arī par svarīgu eksporta preci.

Mājputnu skaits Latvijā kopš 20. gadu beigām ir pieaudzis par 3,4 miljoniem, ko veicinājusi broileru jeb gaļas vistu audzēšanas attīstība.

Arī mājputnu sugu daudzveidība ir lielāka – šobrīd saimniecībās audzē arī paipalas, pērļu vistas un strausus.

Vistu skaits ir palielinājies par vienu miljonu, un to dējība ir trīskāršojusies – 1927. gadā viena vista gadā izdējusi 102 olas, taču 2018. gadā dējējvistu ražība ir vidēji 299 olas gadā.

Vairāk par vēsturiskajiem statistikas datiem salīdzinājumā ar mūsdienām iespējams lasīt CSP tīmekļa vietnes sadaļā “Statistikai 100”.

LA.lv