Laukos
Politika

Paņemti kredīti, saslēgti līgumi: neapskaužamā situācijā nonāk zemnieki Latgalē0

Foto no Latvijas Valsts ceļi twitter

Spēcīgo lietavu rezultātā neapskaužamā stāvoklī nonākuši Zilupes novada zemnieki, pastāstīja Zilupes novada domes izpilddirektore Aina Borsuka.

Zilupes novads ir salīdzinoši paugurains un lejas ir pilna sar ūdeni. Šajā situācijā vislielākie cietēji ir zemnieki. Nesenā vētra ir noguldījusi sējumus, bet stiprais lietus tos ir saslapinājis un tie vairs nespēj pacelties. Savukārt lopi gaida sienu.

“Man ir žēl šo cilvēku, kas ir ieguldījuši savu laiku, līdzekļus un enerģiju, kam ir paņemti kredīti un saslēgti līgumi un kam tagad, stāvot tīruma malā un visu to redzot, bez maz vai ir jāraud,” stāstīja Borsuka.

Informācija par izskalotajiem ceļiem, applūdušajiem tīrumiem un nodarīto materiālo kaitējumu Zilupes novadā patlaban vēl tikai tiek apkopota.

“Emocionāli tā ir ārkārtējā situācija”

Pēc pēdējo dienu lietusgāzēm prioritārais darbs Rēzeknes novadā ir palīdzības organizēšana lauksaimniekiem.

“Protams, emocionāli tā ir ārkārtējā situācija,” pauda domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs, skaidrojot, ka īpaši smagu triecienu lietavas nodarījušas lauksaimniekiem, jo ir saimniecības, kur raža nopostīta teju simtprocentīgi.

“Tā ir gan šī gada labība, gan rapša sējumi. Tagad mūsu prioritāte ir palīdzība zemniekiem, jo nedrīkstam pieļaut, ka situācija kļūst par pamatu zemnieku izputēšanai,” klāstīja domes priekšsēdētājs.

Pašvaldības un atbildīgās ministrijas sākušas sarunas ar Lauku atbalsta dienestu, kas varētu administrēt un apkopot visu informāciju par bojātiem laukiem, lai lauksaimnieki pēc iespējas ātrāk varētu saņemt kompensācijas.

Pašvaldības rīcībā nav informācijas, ka saimniecībās būtu pasliktinājusies dzeramā ūdens kvalitāte. Taču gan šiem jautājumiem, gan iespējamiem piesārņojumiem no lokālām kanalizācijām seko pagastu pārvaldes.

Dūklavs apmeklē Latgali

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs šorīt devies uz stipro lietavu un plūdu skartajām teritorijām Latgalē, lai tiktos ar lauksaimniekiem un pašvaldībām un klātienē iepazītos ar situāciju un apzinātu lauksaimniekiem nodarītos zaudējumus.

Saistītie raksti

Zemkopības ministrija ir uzdevusi Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centram apkopot informāciju par lietavās applūdušajām lauksaimniecībā izmantoto zemju platībām. Tāpat Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centram uzdots noskaidrot, cik daudz no applūdušajām lauksaimniecības zemēm ir apdrošinātas.

Zemkopības ministrs šodien apmeklē Balvu, Viļakas, Baltinavas, Rugāju un Kārsavas novados.

Tiikmēr sociālajos tīklos parādās aizvien jaunākas liecības par lietavu posta darbiem.

LA.lv