Lauku sēta, Tūrisms

Par latviskā daudzināšanu šogad suminās 13 lauku tūrisma uzņēmējus

Lai pateiktos par līdz šim paveikto kultūras mantojuma daudzināšanā, šogad kultūras zīmi “Latviskais mantojums” pasniegs 13 lauku tūrisma uzņēmējiem, informē  tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” prezidente Asnāte Ziemele.

Zīme tiks pasniegta svinīgā pasākumā 17.aprīlī, klātesot kultūras ministrei Dacei Melbārdei (NA), Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdim Andrim Jaunsleinim, TAVA direktoram Armandam Slokenbergam un ekspertu komisijas dalībniekiem, kuri pārstāv dažādas kultūras mantojuma jomas.

Pasniegšanas ceremonijas notiks Rīgā, Grīziņkalnā, koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga”. 13 zīmes saņēmēji šogad izvēlēti no kopumā 35 pretendentiem.

Zīmi saņems Rēzeknes novada ZS “Apkalnmājas” par zirglietu gatavošanu un zirgu sēta “Untumi” par zirgkopības tradīcijas uzturēšanu, Pārgaujas novada brīvdienu māja un saimniecība “Ezersēta” par tradicionālas Vidzemes sētas saglabāšanu, Gulbenes novada pirtslietu darbnīca “Āriņi” par tradicionālo amatu prasmju uzturēšanu – pirtslietām, bet Kocēnu novada lielā muiža “Madaras”  – par mucu gatavošanu.

Krāslavas keramiķim Valdim Pauliņam zīmi piešķirs par tradicionālas amata prasmes – podniecības – daudzināšanu, bet Preiļu Polikarpa Čerņavska Keramikas mājai par Latgales podniecību. Par piekrastes zvejnieku tradīciju uzturēšanu suminās Engures novada zvejnieku sētu “Dieniņas” un Salacgrīvas novada “Vējavas”.

Libertu ģimene no Ikšķiles zīmi “Latviskais mantojums” saņems par bērzu sulu tecināšanu un dažādiem produktiem no bērzu sulām, Skrīveru mājas saldējums par latvisku garšu ieviešanu saldējuma gatavošanā, Viesītes novada “Kafejai Alīda” par latviskiem dzērieniem – cigoriņu kafiju, bet par maizes kultūras daudzināšanu suminās maizes ceptuvi “Lāči”.

Zīmes pasniegšanas pasākumu ievadīs seminārs – diskusija, kurā aicināti piedalīties visi zīmes saņēmēji, pretendenti un komisijas eksperti, lai kopā diskutētu par latviskā mantojuma daudzināšanu tūrismā.

Dalībniekus uzrunās dzejniece un dramaturģe Māra Zālīte, 11. Saeimas deputāte un Latvijas Universitātes (LU) profesore Janīna Kursīte, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis, LU Humanitāro zinātņu katedras Latvistikas un Baltistikas nodaļas folkloristikas un etnoloģijas katedras vadītājs Valdis Muktupāvels, zīmolvedis un Dziesmu un XV Deju svētku radošais direktors Gatis Mūrnieks un citi.

Kultūras zīme “Latviskais mantojums” tiek piešķirta tiem lauku tūrisma uzņēmējiem, kuri saglabā un daudzina latvisko kultūras un sadzīves mantojumu, rādot to apmeklētājiem un nododot tālāk nākamajām paaudzēm. Zīmes pretendentus izvērtē īpaša komisija, kurā ir Latvijā pazīstami dažādu kultūras mantojuma jomu eksperti.

Zīmi iniciēja “Lauku ceļotājs” un ideju atbalsta Kultūras ministrija un Latvijas Pašvaldību Savienība. Līdz šim zīme piešķirta 40 lauku tūrisma uzņēmējiem.

Pievienot komentāru