Laukos
Politika

Pārtikas ražotāji neredz problēmas ES direktīvas par negodīgu tirdzniecības praksi ieviešanā0

Foto: Zane Bitere/LETA

Latvijas pārtikas ražotāji nesaredz problēmas sekmīgi Latvijā pārņemt prasības, ko nosaka Eiropas Savienības (ES) direktīva pret negodīgu tirdzniecības praksi starpuzņēmumu attiecībās pārtikas piegādes ķēdē, sacīja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Viņa apstiprināja, ka Latvijai līdz 2021.gada 1.maijam nacionālajos tiesību aktos jāpārņem ES direktīva, kuras mērķis ir ierobežot negodīgas tirdzniecības prakses visā pārtikas piegādes ķēdē, lai aizsargātu ES lauksaimniekus.

“Mēs neredzam lielu problēmu, lai šīs direktīvas prasības ieviestu praksē Latvijā. Pašlaik tās jau ir ieviestas mazumtirdzniecībā. Līdz noteiktajam termiņam darba grupā apspriedīsim un noteiktā termiņā ieviesīsim,” sacīja Šure.

Viņa teica, ka būtiski ir direktīvu atbilstoši pārņemt normatīvajos aktos nacionālajā līmenī, lai nepalielinātu slogu vietējiem uzņēmējiem.

Jau ziņots, ka Latvijai līdz 2021.gada 1.maijam nacionālajos tiesību aktos jāpārņem ES direktīva ar mērķi ierobežot negodīgas tirdzniecības prakses visā pārtikas piegādes ķēdē. Latvijā Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumā (NMPAL) pašlaik ir ieviestas vai daļēji ieviestas vairākas direktīvā noteiktās prasības, tomēr tās attiecas uz atsevišķiem, nevis visiem pārtikas piegādes ķēdes posmiem. Jaunais Eiropas tiesību akts attieksies uz lauksaimniecības un pārtikas produktiem, kas tiek tirgoti pārtikas piegādes ķēdē, aizliedzot negodīgas prakses veidus, ko tirdzniecības partneri mēdz vienpusēji uzspiest saviem partneriem.

Direktīva attieksies uz mazumtirgotājiem, pārtikas pārstrādātājiem, vairumtirgotājiem, kooperatīviem, ražotāju organizācijām un uz individuāliem ražotājiem, kā arī uz publiskajām personām, kas veic lauksaimniecības vai pārtikas produktu iepirkšanu. Direktīva paredz piegādātāju aizsardzību atkarībā no to apgrozījuma, un tās mērķis ir aizsargāt vismazākos tirgus spēlētājus no lielāku uzņēmumu radītās negodīgās tirdzniecības prakses.

Direktīva paredz arī minimālās prasības, kas dalībvalstīm jāievieš, tādējādi nodrošinot vienotu regulējumu visā ES un mazinot pastāvošās atšķirības starp tām dalībvalstīm, kurās ir regulējums netaisnīgām tirdzniecības praksēm un kurās šāda regulējuma nav.

LA.lv