Laukos
Piensaimniecība

Pasaules piena tirgus līderis gatavojas investēt lietuviešu uzņēmumā “Rokiškio sūris”0

Foto – Timurs Subhankulovs

Viena no pasaules piena pārstrādes nozares līderēm – Jaunzēlandes kompānija “Fonterra” – gatavojas par 7,1 miljonu eiro pirkt 10% “Rokiškio sūris” akciju, ar “Nasdaq” Viļņas biržas starpniecību paziņojis Lietuvas uzņēmums.

Jaunzēlandes uzņēmums izpirks jaunu “Rokiškio sūris” akciju laidienu – 3,586 miljonus akciju, maksājot par akciju 1,98 eiro, kas ir vidējā svērtā “Rokiškio sūris” akciju tirgus cena “Nasdaq” Viļņas biržā.

Tās būs pirmās “Fonterra” investīcijas kādā Austrumeiropas uzņēmumā. Eiropā “Fonterra” jau investējusi Nīderlandē, Lielbritānijā un Francijā.

Provizoriska vienošanās par šo pirkumu panākta 13.jūlijā, savukārt 22.septembrī “Rokiškio sūris” akcionāru ārkārtas pilnsapulcē paredzēts apstiprināt jaunu akciju laidienu un dot kompānijai “Fonterra” tiesības tās iegādāties.

“Pasaules līmeņa kompānijas stratēģiskās investīcijas, kas apstiprinātas pēc ilgas izlūkošanas visā Austrumeiropā, mēs vērtējam kā uzticēšanos ne tikai mums kā biznesa partneriem, bet arī visam Baltijas valstu tirgum,” paziņojumā presei norādījis “Rokiškio sūris” valdes priekšsēdētājs Daļus Trumpa.

Pēc viņa teiktā, šīs investīcijas ļaus uzņēmumam paplašināt produkcijas sortimentu un nostiprināt pozīcijas pasaules tirgū.

“Šis ir svarīgākais notikums visā “Rokiškio sūris” vēsturē, jo mēs kļūstam par partneriem ne tikai tirdzniecībā, bet veidojam īpašuma saites ar vienu no lielākajām un pazīstamākajām piena rūpniecības nozares kompānijām pasaulē, kas viennozīmīgi uzskatāma par līderi eksporta jomā. Ņemot vērā, ka mūsu darbība orientēta galvenokārt uz eksportu, mums tas ir ļoti svarīgi,” Trumpa sacījis ziņu aģentūrai BNS.

“Plānu ir daudz. Galvenais virziens būs ražot produktus ar lielāku pievienoto vērtību, bet vairāk negribu par to runāt, jo pagaidām tas vēl nav jāzina konkurentiem. Lielākoties tie būs jauni produkti. (..) Šāda investora ienākšana noteikti nostiprinās mūsu pozīcijas ne tikai biržā, bet arī svaigpiena iepirkšanā. Viena lieta ir būt lielākajiem Lietuvā un tikai Lietuvā, cita – būt par pasaules giganta daļu,” spriedis Trumpa.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs pastāstījis, ka pēc nodomu protokola parakstīšanas par to tika paziņots tikai Lietuvas Bankai, jo tobrīd “nebija simtprocentīgas drošības”, ka darījums notiks. “Bija panākta vienošanās, ka tiks veiktas uzņēmuma pārbaudes, lai mēs neradītu nepamatotas gaidas tirgū. Pārbaudes vēl nav pabeigtas, bet iespējamība, ka investīcija notiks, ir liela, un mēs ceram, ka tā notiks,” viņš piebildis.

2013.gadā “Rokiškio sūris” kopā ar “Fonterra” īstenoja piena sūkalu pārstrādes projektu vairāk nekā trīs miljonu eiro vērtībā. Tobrīd Trumpa norādīja, ka gadījumā, ja projekts attaisnos “Fonterra” cerības, nākotnē iespējama plašāka sadarbība.

“Rokiškio sūris” valdes priekšsēdētājs arī uzsvēris, ka akciju pārdošana Jaunzēlandes kompānijai nenozīmē, ka Lietuvas uzņēmumam būtu problēmas.

“To apliecina mūsu bilance. Uzņēmumam nav parādu. “Rokiškio sūris” nodrošinājusies ar daudzu miljonu rezervi iespējamajai krīzei. Tas nav tāds darījums, ko noteikušas problēmas. Tas ir darījums, kas vērsts uz “Rokiškio sūris” nākotni. Tas ir stratēģiskais investors, līdz šim mums bijuši tikai finanšu investori,” viņš klāstījis.

Savulaik uzņēmumā “Rokiškio sūris” bija investējusi kompānija “Hermis Capital”, kas savas akcijas pārdeva 2005.gadā, kā arī “East Capital”, kura arī šobrīd ir uzņēmuma akcionāre. Uzņēmumā investējusi arī Eiropas rekonstrukcijas un attīstības banka. Visi pieminētie ir finanšu investori.

“Rokiškio sūrio grupe” savu produkciju eksportē uz 37 pasaules valstīm. Šā gada pirmajā pusgadā eksporta īpatsvars grupas pārdošanas ieņēmumu apjomā bija 66%.

Saskaņā ar datiem par šā gada 21.aprīli 30,09% “Rokiškio sūris” akciju pieder akciju sabiedrībai “Pieno pramones investiciju valdymas”, 27,6% – Trumpu ģimenes pārvaldītajam uzņēmumam Latvijā SIA “RSU Holding” un 21,62% – Antanam Trumpam, norāda laikraksts “Versložinios”.

Uzņēmuma akcijas tiek kotētas “Nasdaq” Viļņas biržas Oficiālajā tirdzniecības sarakstā.

LA.lv