Laukos
Gaļa un zivis

Vai govis ziemā jālaiž aplokā? Atbild eksperts0

Foto: Kristina Sorokina/Shutterstock

Jautājums. Vai pa ziemu govis ir jāizlaiž pastaigā aplokā? IMANTS JELGAVAS NOVADĀ

“Ja saimniecībā ir brīvās turēšanas tehnoloģijai atbilstīga novietne, tad dzīvniekus vest laukā ziemas periodā nav vajadzības. Taču Latvijā ir vairākas piena lopkopības saimniecības, kas laiž govis pastaigu laukumos cauru gadu, jo nespēj investēt modernas piensaimniecības izveidē. Katrā ziņā, ja novietne dzīvniekiem nav piemērota: tajā ir par maz vietas, zemi griesti, govīm trūkst gaisa, ir labi, ja lopi katru dienu vismaz pa stundai izkustas svaigā gaisā”, atzīst LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns.

Govis ved laukā pastaigā sausā aplokā, kas ierīkots aizvēja pusē. Ja laiks pieturas sauss, var laist laukā, kaut termometrs rāda līdz pat –15 °C. Dzīvnieki nebaidās no aukstuma, bet nepanes mitrumu. Nav pieņemami, ja vējainās dienās, kad ir sniegputenis vai slapjdraņķis, liellopiem salīst apmatojums un, brienot pa dubļiem, nosmērējas tesmenis. Turklāt slapjus ganību laukumus dzīvnieki stipri izmīda.

Laižot dzīvniekus pastaigā, jāplāno, cik ilga uzturēšanās paredzēta, vai tiks nodrošināta ēdināšana un dzirdināšana, kā arī cik lielu dzīvnieku skaitu laidīs aplokā. Ja liellopus paredzēts barot, svarīgi, lai neveidojas konkurence pie barības galda. Katram dzīvniekam ēšanai jāparedz 80 cm plata vieta, pretējā gadījumā vecākās un spēcīgākās govis jaunākos dzīvniekus atgrūdīs.

Liellopu pastaigai var atvēlēt pat 4–5 stundas. Jāvēro, kāda ir dzīvnieku pašsajūta, uzvedība. Ja tie stāv laukā sarāvušies, nekustas, tātad tiem salst. Apzināti trenkāt lopus nevajag.

LA.lv