Laukos
Politika

Pavasara augu ziņošanas konkursā visvairāk dabā atrasta parastā māllēpe un lielā strutene0


Māllēpes.
Māllēpes.
Foto – LETA

Pavasara augu ziņošanas konkursā visvairāk dabā atrasta parastā māllēpe un lielā strutene, informēja Vides risinājumu institūta (VRI) pārstāve Magda Jēgere.

Jūlijā noslēdzās pavasara augu ziņošanas konkurss, kurā VRI un Latvijas Dabas fonds (LDF) aicināja Latvijas iedzīvotājus ziņot par deviņu pavasara augu sugu atradnēm Vidzemē un Latgalē. Noskaidroti čaklākie un precīzākie dalībnieki, kā arī vērtīgāko atradņu ziņotāji, kuri balvā saņems lidojumu ar privātu lidmašīnu pāri Gaujas ielejai.

Lai noskaidrotu pavasara augu atradnes Vidzemē un Latgalē, no kurām būtu vērtīgi ievākt Latvijas augu ģenētisko materiālu, no šī gada februāra līdz pat jūnija beigām VRI pētnieki aicināja Latvijas iedzīvotājus piedalīties pavasara augu ziņošanas konkursā. Konkursa rezultātā pētnieki veiksmīgi ievākuši nepieciešamos paraugus, kurus turpmāk testēs izmantošanai bioloģiskajā lauksaimniecībā, stāstīja Jēgere.

Par konkursā ietvertajiem deviņiem pavasara augiem platformā “dabasdati.lv” saņemti 634 novērojumi. Visvairāk dabā atrasta parastā māllēpe un lielā strutene. Savukārt vismazāk – smaržīgā madara un pļavas silpurene.

Gan Vidzemē, gan Latgalē visvairāk novērota parastā māllēpe un lielā strutene. Trešais lielākais novērojumu skaits Vidzemē bijis gaiļbiksītei, savukārt Latgalē – parastajai zalktenei.

Konkursa čaklākā atradņu ziņotāja bijusi Renāte Kaupuža. Viņa par astoņu sugu atrašanās vietām ziņojusi 147 reizes, tā uzvarot kategorijā par lielāko atradņu skaitu.

Visas deviņas konkursā pieteiktās sugas dabā atradušas Tatjana Ignatoviča un Inguna Riževa, tāpēc abas dalībnieces uzvarējušas kategorijā par sugu atradņu daudzveidību. Tatjana Ignatoviča uzvarējusi arī kategorijā par reti sastopamajām sugām, jo ziņojusi par lielāko populāciju visretāk sastopamajai sugai – miešķim.

Kaupuža, Ignatoviča un Riževa saņems konkursa galveno balvu – lidojumu privātā lidmašīnā pāri Gaujas ielejai. Savukārt par pētniekiem vērtīgu atradņu ziņošanu pārsteiguma balvas saņems Daiga Moroza, Juris Zariņš un Māris Lukstiņš.

Pavasara augu ziņošanas konkurss norisinājās Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstītā projektā “Inovatīvi risinājumu pavasara savvaļas ārstniecības un aromātisko augu audzēšanas tehnoloģijās un izmantošanā”. To īsteno VRI sadarbībā ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu. Projekta mērķis ir izveidot inovatīvas tehnoloģijas deviņu savvaļas pavasara ārstniecības un aromātisko augu kultivēšanai bioloģiskos audzēšanas apstākļos to potenciālai izmantošanai medicīnā, kosmētikā, pārtikā, stāstīja Jēgere.

VRI ir starptautiska pētniecības, attīstības un inovāciju organizācija. Tajā apvienojušies dažādu nozaru eksperti un speciālisti, kas, pielietojot jaunākās tehnoloģijas un zināšanas, izstrādā risinājumus ar dabas resursu apsaimniekošanu saistītiem izaicinājumiem.

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Kartupelis dzen asnus, ko darīt? Paņēmieni asnošanas ierobežošanai glabātavās
14 stundas
LE
LETA
Laukos
“Putnu fabrika “Ķekava”” iepazīstinās ar Latvijas un pasaules gaļas pārstrādes tirgus tendencēm
14 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība augļu dārzos oktobrī
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Pasaulē
VIDEO: Ko paredz breksita vienošanās
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojušās par ugunspārtraukšanu Sīrijā
19 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
9 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
5 stundas