Laukos
Mežsaimniecība

Pēc apsekošanas trīs vietās Kurzemē konstatēta akūtā ozolu kalšana0

Foto: Valsts meža dienests

Lai noteiktu pērn Latvijā pirmo reizi konstatētās ozolu akūtās kalšanas izplatību, meža nozares pārstāvji šogad līdz jūnija sākumam veikuši 389 ozolu audžu apsekojumus, kuru laikā trīs vietās Kurzemē konstatēta ozolu akūtā kalšana, informēja Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD).

VAAD sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Ūdre atgādināja, ka nozares pārstāvji apsekoja ozolu mežus galvenokārt Kurzemē un Zemgalē, kur pagaidām pastāv augstāks baktērijas izplatības risks. VAAD izstrādāja mežaudžu apsekošanas anketas meža īpašniekiem un meža nozares pārstāvjiem.

Pēc viņas sacītā, kopumā uz 1.jūniju meža īpašnieki un meža nozares pārstāvji bija aizpildījuši 389 anketas un līdz ar to apsekotas 389 ozolu audzes, 21 kokam konstatējot slimības pazīmes. Noņemti septiņi paraugi, no kuriem trijos laboratoriskās testēšanas rezultātā Lielbritānijas laboratorijā konstatētas ozolu akūto kalšanu izraisošas baktērijas.

Slimības skartie koki atrodas Kurzemē – Talsos, Kazdangā un Cīravā.

Ūdre piebilda, ka pārējās vietas atkārtoti plānots apsekot rudenī, jo pašlaik laika apstākļi nav piemēroti slimībai raksturīgo simptomu konstatēšanai.

Jau ziņots, ka VAAD, Valsts meža dienesta (VMD) un valsts AS “Latvijas valsts meži” (LVM) speciālisti, kā arī Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” zinātnieki un Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) pārstāvji izstrādājuši turpmākas rīcības plānu akūto ozolu kalšanas slimības izplatības ierobežošanai. Plānots sagatavot informatīvo materiālu un meža īpašnieku apsekošanas anketu, lai informētu sabiedrību un apzinātu slimības izplatību. Tāpat iecerēts rīkot VAAD speciālistu apmācības paraugu noņemšanai no slimajiem ozoliem un tālākai to testēšanai, kā arī ierīkot izpētes parauglaukumu. Eksperti arī sagatavos rekomendācijas slimības ierobežošanai un apkarošanai.

Saskaņā ar VAAD sniegto informāciju, akūto ozolu kalšanu galvenokārt ierosina divas baktērijas “Gibbsiella quercinecans” un “Brenneria goodwinii”.
vairāk par ozolu akūto kalšanu lasiet šeit

LA.lv
AP
Anita Pirktiņa
Laukos
Grasbergs: Zemnieku atkarība no subsīdijām ir jāmazina
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kurzemē un Vidzemē rīko “Kazu dienas 2019”
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Ādažu Čipsu” ražotnes automatizācijā šogad investēti 1,2 miljoni eiro
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
14 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
8 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
9 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
11 stundas