Laukos
Dārzeņi un augļi

Pēc PVN likmes samazināšanas krasi audzis iepriekš dārgāko dārzeņu un ogu noiets0

Foto – Shutterstock

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšana Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem devušas pozitīvu pārdošanas tendenci tiem produktiem, kur likmes samazinājuma rezultātā jaunā cena ir ievērojami zemāka, piemēram, ogām, bioloģiski audzētajiem produktiem un vairāku veidu dārzeņiem, informē “Rimi Latvia” Kategoriju direktors Milans Blūms.

Atsevišķās pozīcijās pārdošanas apjomi, salīdzinot ar pagājušā gada februāri, pat trīskāršojušies. Tā, piemēram, brokoļi “Rimi” veikalos šī gada februārī pirkti divas reizes vairāk nekā attiecīgajā laika periodā pērn. Savukārt salāti “Iceberg”- pat trīs reizes vairāk.

60% pieaugums novērots arī tādiem dārzeņiem kā kabači un cukīni. Pircēji pagājušajā mēnesī izvēlējušies ne tikai klasiskos dzeltenos sīpolus, bet arī sarkanos, kuriem pārdošanas pieaugums ir 35%. Arī kopējie tomātu pārdošanas apjomi februārī auguši par 25%.

Lai arī ziemā dažādu ogu piedāvājums ir ierobežots, salīdzinot ar vasaras sezonu, melleņu pārdošanas apjomi kāpuši par 24%, savukārt avenes pircēji iegādājušies pat par 29% biežāk nekā pagājušajā februārī.

Tāpat februāra dati apstiprina tendenci, ka pircēji arvien vairāk novērtē iespēju iegādāties bioloģiski audzētu produkciju. “Tā kā redzam nemitīgu intereses pieaugumu par bioloģisko produkciju, sortimentu papildinām ne tikai dārzeņu un augļu segmentā, bet arī citās produktu grupās. Palielinoties pārdošanas apjomiem, varam piedāvāt arī aizvien konkurētspējīgāku cenu,” norāda Blūms. Piemēram, pieprasījums pēc bioloģiski audzētiem āboliem pārdotajās vienībās audzis par 48%, bioloģiskajām ogām – par 52% .

“Ceram, ka tuvojoties pavasara sezonai un jaunās ražas periodam, pieaugs tieši Latvijā audzētu produktu pieprasījums. Raugoties februāra datos, vislabākos rezultātus Latvijā audzēto produktu grupā redzam pārdoto dzērveņu apjomā, kur kāpums ir 15%, savukārt salāti podiņos pārdoti par 27% vairāk,” atzina veikala pārstāvis.

Jau ziņots, ka samazinātā 5% PVN likme no šī gada 1.janvāra attiecas uz pašmāju audzētiem, kā arī importētiem Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām, dārzeņiem un kartupeļiem, tostarp mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem produktiem, bet to nepiemēro, ja šie produkti ir apstrādāti, piemēram, saldēt, sālīti vai kaltēti. Kā iepriekš atzina gan zemnieki, gan tirgotāji, lielāko cenu samazinājumu pircēji izjutīs tieši tiem produktiem, kuriem iepriekš bija salīdzinoši augsta cena.

PVN samazināto 5% likmi Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem ieviesta līdz 2020.gada 31.decembrim.

LA.lv