Laukos
Gaļa un zivis

Pērn no Latvijas eksportētas 136 aitas 12 648 eiro vērtībā0

Foto – Anita Jaunbelzere

Latvija pēc divu gadu pārtraukuma pērn ārvalstīs realizējusi 136 dzīvas aitas, kuru kopējā vērtība ir 12 648 eiro, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

Departamentā atzīmē, ka aitu tirdzniecības apmēri pēdējos gados ir salīdzinoši mazi, turklāt 2015.gadā un 2016.gadā tirdzniecība nenotika. Savukārt 2017.gadā Latvija importēja 35 aitas 2119 eiro vērtībā no Lietuvas un eksportēja 136 aitas 12 648 eiro vērtībā, kas realizētas Igaunijā un Baltkrievijā.

Savukārt aitas gaļas eksportā nozīmīgākās valstis pērn bija Somija, Lietuva un Igaunija. Nozīmīgākā valsts, no kuras importēta aitas gaļa, pērn bija Nīderlande.

Pēc Eiropas Komisijas (EK) datiem, lielākajās jēra gaļas eksporta valstīs pasaulē – Urugvajā, Austrālijā un Jaunzēlandē – pagājušā gada beigās cenas saruka, bet 2018.gada sākumā jēru cenas pieauga līdz 23%, galvenokārt pateicoties pieprasījumam no ASV un Ķīnas.

2018.gada pirmajā ceturksnī globālajā tirgū nedaudz palielinājies aitu eksports un imports. Ķīna šobrīd ir lielākā ražotāja, patērētāja un importētāja.

Pēc ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamenta apkopotajiem datiem, pasaulē ir atsevišķi faktori, kas ilgtermiņā var ietekmēt aitu gaļas tirgu, piemēram, starptautisko tirdzniecības nolīgumu tālāka attīstība, globālās ekonomikas perspektīvas, valūtas kursi, kā arī pieprasījuma pieaugums pēc liellopu gaļas.

LA.lv