Gaļa un zivis, Veikalā un tirgū

Petīcijā 4000 cilvēku aicina “Rimi” atteikties no sprostos dētām vistu olām

Dažu dienu laikā jau vairāk nekā 4000 cilvēku vietnē “rimi.olucena.lv” aicinājuši mazumtirdzniecības uzņēmumu “Rimi” atteikties no sprostos dētu olu tirdzniecības un izmantošanas, informē biedrība “Dzīvnieku brīvība”.

Jau vēstīts, ka 1.augustā dzīvnieku aizstāvības organizācija “Tušti narvai” publicēja video materiālus no dējējvistu fermām Lietuvā, kurās ražotās olas tiek pārdotas arī Latvijā ar “Rimi” privāto preču zīmi. Dokumentālajos materiālos, kas iegūti šovasar vistu fermās Ausienišķu un Kaušēnu ciematos, ir redzamas dējējvistas ar apspalvojuma trūkumu, ievainojumiem un parazītiem, kā arī nāves gadījumi fermā.

Šī ir otrā reize, kad Latvijas sabiedrība sastopas ar labturības problēmām, kas saistās ar vistu turēšanu sprostu sistēmās, informēja “Dzīvnieku brīvība”. Biedrība norāda, ka ļoti līdzīga aina par sprostos turēto dējējvistu dzīves apstākļiem atklājās 2016.gada rudenī, kad biedrība “Dzīvnieku brīvība” publicēja materiālus no “Balticovo” sprostos turēto dējējvistu novietnēm Madonā, Daugavpilī un Iecavā. Tiesa, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pērn rudenī ārkārtas pārbaudēs dējējvistu labturības pārkāpumus neatklāja.

“Aicinām “Rimi” kā mazumtirdzniecības tirgus līderi rādīt sociālās atbildības priekšzīmi un izslēgt no savas piegādes ķēdes vienu no cietsirdīgākajiem un neētiskākajiem lopkopības produktiem – sprostos dētas olas. Aptaujas rāda, ka Latvijas iedzīvotājiem ir svarīgi, lai uzņēmumi darbojas saskaņā ar ētikas un sociālās atbildības principiem, tostarp dzīvnieku labturības jautājumos,” norāda biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītājs Aivars Andersons.

“Dzīvnieku biedrība” informē, ka pēdējo gadu laikā aizvien vairāk uzņēmumu visā pasaulē iekļauj savā sociālās atbildības politikā un ilgtspējības vadlīnijās atteikšanos no sprostos dētām olām. Sprostos dētas olas Eiropā apņēmušies izslēgt tādi mazumtirdzniecības tīkli kā “Lidl”, “Aldi”, “Jerónimo Martins”, “Intermarché” un citi.

Jau ziņots, ka pērn rudenī pēc “Dzīvnieku brīvības” izteiktajiem pārmetumiem Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) veica ārkārtas pārbaudes uzņēmumā “Balticovo” un atzina, ka putnu blīvums visās uzņēmuma dējējvistu novietnēs Daugavpilī, Madonā un Iecavā atbilst noteiktajām labturības prasībām, izņemot gadījumus atsevišķās mītnēs, kur vistām nav nodrošināti pakaiši jeb speciāli paklājiņi, uz kuriem putnam ir iespēja kašņāties. Pārbaudēs arī konstatēts, ka “Balticovo” novietnēs putnu apspalvojums ir atbilstošs fizioloģijai. Intensīva apspalvojuma nomešana ir dabīgs process, kas pastiprinās, vistai novecojot, norāda PVD.

4 Komentāri

 1. viņi var nopirkt “laimigo vistu”olas, un ēst, kāpec grib man uzspiest maksāt par olām divreiz dārgāk? tā ir VIŅU pārlieciba, un viņi lai par to maksā, mani apmierina kā ir, pat vel lētāk gribētos

  1. Gluži manas domas… Ja kādam nepatīk, var neēst olas, neēst gaļu, ģērbt tikai sintētiku – tā ir katra personīgā izvēle, bet ar to nav jābāžas virsū citiem.

 2. Ja zinātu,kas darās lielajās govju fermās ,tad šitie gudrīši aicinatu nepirkt arī pienu .Tur govis slauc ,kamēr tik spēj dot pienu.Pumpē iekšā ar potēm vitamīnus,minerāļus,antibiotikas ja gadās ,ka jāārstē .Savā mūžā tās gandrīz saulīti neredz,un kad vairs nespēj dot pienu tad gaļai prom.Un ir vēl kad paliek guļam un vairs neceļas,noslauktas līdz nāvei.Bet vistai jau laicīgi var redzēt ,ka plika palikusi ,nodējusies.Bet spalvas tak putniem mainās.
  Un nu gudrīši bļauj.Vai kā dzīvnieciņu moka.
  Bet viņi nezin to,ka pie tā vainīga šķirne.Tur laboratorijās zinātnieki pastrādājuši radot šķirnes,kad dzīvnieki ir tik ražīgi ,ka daudz dēj,dod pienu,dod lielu gaļas pieaugumu uz savas dzīvības rēķina,neatstājot sev vairs neko,kamēr mirst.
  Varbūt labāk būtu šiem pārgudrajiem padomāt par cilvēkiem ,kam šodien grūti klājas un kāpēc tā notiek,ka mūsu bērni brauc prom?
  Varbūt šo visu dara ,lai novērstu uzmanību no patiesām nelaimēm un mēs visi brēktu vai, vai nelaimīgās vistiņas un neredzētu īstenību ,kas notiek ar mums pašiem.

 3. Kurš var samaksāt par tām “laimīgo” vistu olām? Ne jau Latvijas pensionārs vidējais! Dzīvnieku aizstāvji tikai aicina kaut ko aizliegt un ierobežot, bet paši nerada neko, tikai dzīvo uz ziedotāju līdzekļiem, bet vienlaikus dzīvnieku labā reāli nedara neko!

Pievienot komentāru