Laukos

Pētījums: Arī jaunie pesticīdi apdraud bišu veselību0

Foto: Shutterstock

Jauno pesticīdu klase, kura stājusies daudzviet aizliegto neonikotinoīdu vietā, varētu būt tikpat bīstama kultūraugu apputeksnējošajām bitēm kā minētie neonikotinoīdi, atsaucoties uz zinātnieku pētījumu žurnālā “Nature”, raksta ziņu aģentūra AFP.

Pētījumā norādīts, ka jaunie uz sulfoksimīna bāzētie insekticīdi negatīvi ietekmē gan bišu reproduktīvo spēju, gan bišu koloniju augšanas ātrumu. Bišu kolonijās, kuras pētījuma ietvaros pakļāva nelielam pesticīdu daudzumam, radās ievērojami mazāk “strādājošās” bites, kā arī uz pusi mazāk reproduktīvās bites. Pētījuma līdzautors Harijs Siviters no Londonas “Royal Holloway University” norāda, ka viens no jaunajiem insekticīdiem – sulfoksaflors, līdzīgi kā neonikotinoīds, bites nenogalina, taču ietekmē to imūnsistēmu un spēju vairoties. Savukārt bišu uzvedību ziedputekšņu ievākšanas laikā vai to ievākšanas daudzumu jaunais insekticīds neietekmē.

Kā zināms, aprīlī Eiropas Savienības valstis nobalsoja par triju, uz neonikotionīdiem bāzētu produktu aizliegšanu atvērtās platībās, tos ļaujot izmantot vien siltumnīcās. Savukārt augusta sākumā Eiropas piemēram sekoja arī Kanāda, aizliedzot divus no pesticīdiem, kurus iepriekš plaši izmantoja kukurūzas, sojas pupiņu un rapšu audzēšanā.

Ar pētījumu nesaistīti zinātnieki cildinājuši pētījumā izmantoto metodoloģiju, norādot, ka iegūtie rezultāti esot satraucoši, ņemot vērā, ka sulfoksimīna insekticīdi arvien biežāk tiek reģistrēti globālai izmantošanai. Pemēram, tos drīkst izmantot Argentīnā, Austrālijā, Kanādā, Ķīnā, Indijā, Meksikā un vēl vairākās citās valstīs.

“Pētījums parāda nepiedodami lielu pesticīdu ietekmi uz bišu reproduktīvo spēju,” norādījusi Ziemeļanglijas universitātes zinātniece Linna Diksa. Savukārt Kanādas Gulfa universitātes profesors Naidžels Reins, atsaucoties uz pētījumu, uzsvēris, ka nedrīkst samierināties tikai ar neonikotinoīdu aizliegšanu, tā vietā jāpaplašina visu pesticīdu aizliegumi.

Neonikotinoīdi ir veidoti uz nikotīna ķīmiskās struktūras un tie uzbrūk insektu nervu sistēmai. Lai gan sulfoksimīna insekticīdi pārstāv citu klasi, to darbība ir ļoti līdzīga priekšgājējam. Neonikotinoīdi plaši izmantoti pēdējo 20 gadu laikā, lai ierobežotu laputis un sakņu kaitēkļus. Atšķirībā no citiem pesticīdiem, kuri saglabājas augsnes virskārtā, neonikotinoīdus augi absorbē, tiem no saknēm nonākot arī lapās, ziedos un stublājos. Pēdējo gadu pētījumi atklājuši, ka neonikotinoīdi bites dezorientē un padara uzņēmīgas pret slimībām.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Iļģuciema kvasa” ražotājam pērn palielinājies gan apgrozījums, gan peļņa
13 stundas
LE
LETA
Laukos
Latvijā saražotā alus apmērs turpina pieaugt
15 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Cik ienesīgi audzēt lucernu kukurūzas rindstarpās?
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Negribēja nogalināt draugu…Jaunietim piespriež astoņus gadus cietumā 1
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Sevastova Jūrmalas WTA turnīru sāk ar pārliecinošu uzvaru
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Nervu sabrukums, parādi līdz ausīm…” Kokneses kokaīna lietā aizturētais garāžas saimnieks izlaists no cietuma
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Aļonas brīvais kritiens turpinās – Ostapenko izgāžas arī Jūrmalā
4 stundas