Laukos
Politika

Pētījums: Viszemākās cenas – kafijai un cukuram0

Publicitātes foto

Šā gada pirmajā pusgadā ievērojamākais cenu samazinājums novērots kafijai un cukuram – salīdzinājumā ar attiecīgu periodu pērn kafijai cenas samazinājušās vidēji par 8%, savukārt cukura cenām reģistrēts 32,9% cenas kritums, liecina nozares apskata “Maxima mazumtirdzniecības kompass” aprēķini,

“Vērojama pozitīva tendence cukura cenu samazinājumā no šī gada sākuma, šobrīd, pēdējos mēnešos, situācija ir stabila un cena vairs neturpina kristies. Kā viens no ietekmējošajiem faktoriem jāmin rekordlielais krājumu apjoms lielākajās ražotājvalstīs. Savukārt ievērojamais cenu samazinājums kafijai skaidrojams ar to, ka kafija ir ļoti iecienīta ikdienas patēriņa prece un, ņemot vērā pircēju paradumus, ilgtermiņā samazinājām kafijas cenas. Attiecīgi reaģējuši arī pārējie tirgus dalībnieki un kopumā tirgū novērots cenas kritums šim produktam,” skaidro “Maxima Latvija” Biznesa analītikas departamenta direktore Zane Kaktiņa.

Tāpat sakarā ar izmaiņām PVN likumā par samazinātas, 5% likmes piešķiršanu Latvijā raksturīgajiem augļiem, dārzeņiem un ogām, vidēji pirmajā pusgadā svaigiem augļiem ir reģistrēta 1,9% inflācija, bet svaigiem dārzeņiem – 11,3% deflācija.

Līdz ar akcīzes nodokļa palielināšanos, vislielākais cenu kāpums ir novērots alkoholiskajiem dzērieniem. Vidējā inflācija otrajā ceturksnī alkoholiskajiem dzērieniem bija 4%, kur lielākais pieaugums bija stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem (6,2%), bet mazākais – alum (0,8%).

Kā ziņots, “Maxima mazumtirdzniecības kompass” ir nozares apskats, kurā eksperti snieguši vērtējumu par situāciju mazumtirdzniecībā un tās attīstības tendencēm nākotnē. Šoreiz īpaša uzmanība nozares apskatā veltīta graudkopības nozares attīstībai Latvijas un Baltijas mērogā 2018. gadā un graudaugu lietošanas paradumiem uzturā Latvijas iedzīvotāju vidū. Graudkopības nozares apskats veidots sadarbībā ar AS “Dobeles dzirnavnieks” un Latvijas Lauksaimniecības universitātes agronomiem.

LA.lv