Laukos
Tehnika

Piekabināmie lauku tehnikas smidzinātāji – konstrukciju un raksturlielumu salīdzinājums0

Publicitātes foto

Smidzināšana ir sarežģīts tehnoloģisks process, kam ir daudz aspektu un kas saistīts ar daudziem faktoriem. Tieši no kvalitatīva smidzinājuma atkarīga veiksmīga lauksaimniecības kultūru izaudzēšana.

Viens no būtiskākajiem pesticīdu efektīvas izmantošanas nosacījumiem ir to kvalitatīva un savlaicīga iestrāde. Taču vienlaikus svarīga arī apkārtējās vides aizsardzība no piesārņošanas ar ķimikālijām.

Lauka piekabināmo smidzinātāju priekšrocības

Piekabināmo un puspiekabināmo smidzinātāju galvenā priekšrocība ir ekonomiskums, jo tiem nav nepieciešama sava enerģētiskā iekārta un tie ir ievērojami lētāki. Bet traktors, ar ko var agregatēt smidzinātāju, atradīsies katrā saimniecībā. Tādējādi puspiekabināmais vai piekabināmais smidzinātājs ir arī ērts lietošanā.

Ķīmisko preparātu iestrādes operāciju kvalitātei un to īstenošanai paredzētajiem tehniskajiem līdzekļiem agronomiskā prakse izvirza vairākas prasības, galvenokārt – agrotehnoloģiskas. Tās ir – dozēšanas precizitāte; iestrādes vienmērīgums uz apstrādājamās virsmas; smidzinājuma dispersitāte un pilienu nosēdumu pakāpe; preparāta iekļuve augu masīvā. Ievērojot optimālos režīmus un ekspluatācijas noteikumus, minētie smidzinājuma kvalitātes rādītāji atkarīgi no uzstādītajiem smidzinātājiem (sprauslām) un pirmām kārtām – no to uzgaļu tipa. Apmēram 90% lietojamo augu aizsardzības līdzekļu tiek iestrādāti, izmantojot sprauslas. Mūsdienu lauka smidzinātāju konstrukcijās izmantotas dažādu tipu sprauslu ierīces (uzgaļi), ko izgatavo dažādas firmas, – plakanstrūklas, konusa, inžektorsprauslas u. tml. Tās savukārt atšķiras pēc saviem konstruktīvajiem un tehnoloģiskajiem parametriem (produktivitāte, smidzinājuma leņķis un kvalitāte, virsmas pārklājuma blīvums).

Izvēlēties sprauslu uzgaļus ieteicams katrā konkrētā gadījumā, vadoties pēc lietošanas nosacījumiem: tehnoloģiskajiem (preparāta iestrādes norma, augu attīstības fāze); klimatiskajiem (gaisa temperatūra, vēja ātrums); ekoloģiskajiem (pilienu aiznese ar vēju un darba šķidruma iztvaikošana).

Turpmāk trīs izplatītāko smidzinātāju vispārējs raksturojums, kas, iespējams, palīdzēs noorientēties dažādo piedāvājumu klāstā un izvēlēties tieši savai saimniecībai piemērotāko smidzinātāju.

Piekabināmie lauka smidzinātāji
UX no Amazone
Kompānijas Amazone (Vācija) piekabināmie UX sērijas smidzinātāji piemēroti izmantošanai vidējās un lielās saimniecībās, kas nodarbojas ar graudaugu kultūru audzēšanu. Sērijā ietilpst modeļi: UX 3200, 4200, 5200, 6200 un 11200. Amazone piedāvā šīs sērijas tehnikai divas modifikācijas – Special un Super. Savā starpā tās atšķiras ar sūkņu jaudu un maksimālo stieņa garumu.

Piekabināmajiem lauka smidzinātājiem UX ir galvenā bāka ar faktisko tilpumu 3600, 4600, 5600, 6600 un 12000 litru. Lai atvieglotu bākas tīrīšanu un samazinātu atlikušā šķidruma daudzumu, tā izveidota ar noapaļotām malām, bez iekšējām starpsienām un ar zemu smaguma centra izvietojumu. Hidromaisītājs viegli sakoncentrē darba maisījumu, neradot putas. Atkarībā no modifikācijas uz smidzinātājiem uzstāda stieņus ar garumu no 18 līdz 40 metriem. Tiek izmantoti sērijas Special, Super-L un Super-S stieņi.

Modelis UX 11200 tiek komplektēts ar stieni Super-L, kam darba platums ir 24–40 metri.

Lauka piekabināmajiem UX sērijas smidzinātājiem izmanto vienu vai divus sūkņus – Special variantā tā ražīgums ir 280 l/min; variantā Super uzstādīti divi sūkņi ar ražīgumu 430 un 530 l/min. Šī modifikācija tiek izmantota gadījumā, ja nepieciešams darba platums, kas lielāks par 24 metriem vai ir ievērojams darba šķidruma patēriņš – lielāks par 250 l/ha, kā arī lai nodrošinātu augstu sūkņa ražīgumu.

Piekabināmie modeļu UX 3200, 4200, 5200 un 6200 smidzinātāji ir ar vienu sūkni un aprīkoti ar TrailTron sistēmu, kas nodrošina to precīzu kustību pa sliedi pēc inerces. Bet modelim UX 11200 ir divi sūkņi un tas var būt komplektēts ar dubulto asi DoubleTrail ar elektronisko regulēšanu, kurai pateicoties tas precīzi virzās pa traktora sliedi.

Piekabināmajiem lauka smidzinātājiem Amazone UX uzstādīta dozēšanas elektrotālvadības automātika un tiek izmantota jaucēja pakāpju regulēšana. Ar elektromagnētisko vārstu palīdzību var ieslēgt un atslēgt atsevišķas sekcijas. UX sērijas smidzinātājiem ir šķidruma atpakaļgaitas iekārta, kas ļauj regulēt spiedienu atsevišķu sekciju darba laikā.

Firma Amazone izmanto Profi sistēmu – tā ir stieņa elektrohidrauliskā vadība, kas veic augstuma, salikšanas un izlikšanas, darba platuma samazināšanas un slīpuma leņķa regulēšanas funkcijas.

John Deere piekabināmie smidzinātāji

Piekabināmie 800. sērijas John Deere (ASV) smidzinātāji paredzēti darbam vidēja lieluma saimniecībās, kas nodarbojas ar graud­augu kultūru audzēšanu. Šajā sērijā ietilpst modeļi: 824, 832, 840, 832 TF un 840 TF. Ražotājs šos modeļus piedāvā divās konfigurācijās – ar integrētu intelektuālo sistēmu (i) un bez tās.

John Deere lauka smidzinātājiem ir galvenā bāka ar tilpumu 2400, 3200, 4000 ar noapaļotām malām un bez iekšējām starpsienām. Tā virspuse ir gluda gan iekšpusē, gan ārpusē, tas atvieglo mazgāšanas un tīrīšanas procesu no ķimikālijām. Bākas sienu biezums ir 12 mm, kas nodrošina tās stiprumu. Darba šķidruma hidroinžektorā maisīšana (zem spiediena) to viegli koncentrē un nodrošina labu viendabību. Atkarībā no modifikācijas smidzinātājiem uzstāda stieņus ar garumu no 18 līdz 40 m. Paralelograma pakare palielina stieņa stabilitāti un noturību. Stieņa novietošanas augstums – no 500 līdz 2300 mm. Tas ļauj smidzināt kultūras dažādās to attīstības stadijās.

800. sērijas John Deere smidzinātājiem izmanto vienu vai divus sūkņus. Variantā ar vienu sūkni tā ražīgums ir 280 l/min, bet divu sūkņu variantā – katra sūkņa ražīgums ir 230 l/min. Sistēma TwinFluid (TF) ir sistēma ar gaisa izmantošanu ūdens patēriņa samazināšanai un smidzinātāja produktivitātes palielināšanai. Tiek nodrošināta darba šķīduma pilienu automātiskā regulēšana atkarībā no smidzināšanas apstākļiem. Pilienu padeves paātrinājums ar gaisa palīdzību nodrošina augu apstrādi ar smalkpilieniem. Vakuuma recirkulācijas sistēma (VRS) pēc sūkņa ieslēgšanas sāk šķīduma cirkulāciju pa visu cauruļvadu sistēmu, taču tas netiek padots caur sprauslām. Tas ļauj iestrādāt šķīdumu ar nepieciešamo koncentrāciju, sākot jau ar pirmajām darba sekundēm. VRS sistēma nodrošina cauruļvadu mazgāšanu ar tīru ūdeni pat tad, ja bākā ir darba šķidrums.

Piekabināmie smidzinātāji Hardi
Cīņā ar kultūraugu slimībām un kaitēkļiem uzticams palīgs būs Hardi Navigator (Dānija) smidzinātāji. Navigator sērijā ietilpst modeļi: 3000, 4000, 5000, 6000. Attiecīgi katram modelim uzstādīta bāka ar tilpumu 3000, 4000, 5000 un 6000 litru. Arī šā ražotāja smidzinātāju bākām ir noapaļotas malas un gludas ārējās un iekšējās virsmas.

Smidzinātājiem ir augsts klīrenss (800 mm) un vienlaikus zems smaguma centrs. Tas nodrošina lielisku to noturību gan uz lauka, gan braucot pa koplietošanas ceļiem. Bākā uzstādīti Venturi uzgaļi, lai uzlabotu gan šķidro, gan pulverveida preparātu sajaukšanu bākas iekšpusē.

Firma Hardi sērijas Navigator tehnikai piedāvā dažādu tipu stieņus atbilstoši darba platumam: Pro – no 12 līdz 18 m, Force – no 24 līdz 36 m, Eagle – no 24 līdz 30 m, Delta – no 24 līdz 28 m. Stienis Pro tiek uzstādīts smidzinātājiem ar bākas tilpumu 3000–4000 litru. Tas aprīkots ar trapecveida pašstabilizējošo pakari. Stienis Force aprīkots ar svārstveida pakari ar atsperu amortizāciju un hidraulisko svārstību slāpēšanu. Centrālā sekcija aprīkota ar iekārtām, kas uzlabo kustības stabilitāti, – pretuzrāvienu un svārstību mazināšanai. Tā var būt aprīkota ar augstuma kontroles sistēmu AutoHeight. Stienis Eagle sevi labi pierādījis, pateicoties trapecveida pašstabilizējošajai pakarei. Stieņa atsperotā pakare slāpē svārstības uz augšu un uz leju, bet sistēma Anti-yaw – horizontālās svārstības caur gumijas dempferiem (svārstību slāpētājiem). Stienis Delta aprīkots ar svārstveida pakari un sistēmu Anti-yaw, kas slāpē horizontālās svārstības caur gumijas dempferiem. Bet sistēma DynamicFluid seko šķīduma iestrādes ātrumam un precizitātei un atkarībā no smidzinātāja darba apstākļu izmaiņām samazina vai palielina darba šķidruma padevi. Hardi Navigator smidzinātājos izmanto membrānsūkņus Hardi ar ražīgumu 114–322 l/min.

Sagatavots pēc ražotāju un ārzemju preses materiāliem
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv