Piens, Veikalā un tirgū

Piena nozares līderi samazina cenas, veikalnieki sola reaģēt


Jau šīs nedēļas beigās veikalos varētu sākt samazināties piena produktu cenas, liecina lielāko mazumtirgotāju teiktais. Tādējādi veikalnieki reaģēs uz pagājušajā nedēļā izskanējušo informāciju par ražotājcenu samazinājumu, par ko publiski paziņoja lielākais piena produktu ražotājs “Food Union”. Šonedēļ arī citi piena produktu ražotāji iesnieguši būtiskus cenu samazināšanas pieteikumus tirgotājiem.

Samazinās 
proporcionāli


“Maxima Latvija” pārstāvja Jāņa Besera teiktais liecina, ka uzņēmums cenas piena produktiem pazeminās proporcionāli ražotāju pieteiktajam samazinājumam. Arī “Rimi Latvia” saņēmis būtiskus cenu samazināšanas pieteikumus virknei piena produktu. Kā apliecina uzņēmuma pārstāve Dace Valnere, savus pieteikumus iesnieguši uzņēmumi “Smiltenes piens” un “Tukuma piens”. “Rimi” reaģējis uz šiem iesniegumiem, un šo uzņēmumu produktiem tiks pazeminātas cenas proporcionāli tam, par cik cenas samazinājuši ražotāji. Pircēji šīs izmaiņas redzēs jau tuvākās nedēļas laikā, sola Valnere. Otrdien notikusi vienošanās par cenu samazinājumu arī “Food Union” produkcijai. “Rimi” sola ievērot tos pašus principus, ko sadarbojoties ar citiem Latvijas piegādātājiem, un “Food Union” produktu cenas plauktos mazināsies proporcionāli tieši tik daudz, par cik tās samazinās ražotājs.

Jāatgādina, ka saistībā ar Krievijas noteikto piena produktu eksporta embargo piena pārstrādes uzņēmums “Food Union” samazina cenas visiem uzņēmuma piena produktiem – pienam, kefīram par 20%, sviestam par 30% un visai pārējai produkcijai par 10 – 15%. Uzņēmums ir nosūtījis lūgumu mazumtirgotājiem proporcionāli atspoguļot šādu samazinājumu produktiem plauktos no 21. augusta. Samazinot produkcijas cenas veikalu plauktos, “Food Union” cer uz būtisku patēriņa pieaugumu, kas uzņēmumam ļaus saglabāt un pat palielināt Latvijas zemnieku saražotā piena iepirkuma apjomus. Tas ir mūsu kā vadošā piena pārstrādātāja pienākums, savukārt zemniekiem un nozarei kopumā tas ir izdzīvošanas jautājums, skaidro “Food Union” ietilpstošās AS “Rīgas piena kombināts” valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs. Jau vairākkārt izskanējusi informācija, ka Lietuvas piena iepircēji pārskata līgumus par piena piegādēm no Latvijas un tādēļ Latvijas zemnieki ir saskārušies ar piena realizācijas grūtībām. “Food Union” izveidojis programmu, lai palielinātu iepirktā piena daudzumu no Latvijas zemniekiem. Uzņēmums aicina mazumtirdzniecības ķēdes pārskatīt un palielināt kopējo vietējās piena produkcijas klāstu veikalu plauktos par samazinātām cenām, kā arī atzīmēt tās ar īpašām zīmēm “Izvēlies vietējo preci”, lai patērētājam būtu vieglāk izvēlēties pašmāju ražojumus. “Food Union” turpina meklēt jaunus eksporta tirgus un piemērot darbību jaunajai tirdzniecības situācijai.

SIA “Rīgas piensaimnieks” cenas gan pagaidām nav gatavs samazināt. “Rīgas piensaimnieka” valdes loceklis Nēme Jogi atzīst, ka pagaidām nekādas izmaiņas tirgū nav novērotas, tāpēc vēl pāragri komentēt šo situāciju. “Negribam spekulēt. Iepirkuma cenas neesam samazinājuši, zemniekiem maksājam tāpat kā agrāk. Ja būs kādas izmaiņas, attiecīgi reaģēsim,” tā Nēme Jogi. Viņš arī uzsver, ka šobrīd nav vietas panikai, jo sen jau bija zināms par Krieviju kā biznesam riskantu partneri.

Zemnieki 
saņems mazāk


Zemnieki jau saņēmuši brīdinājumus par gaidāmajām iepirkuma cenu izmaiņām. SIA “Pampāļi” valdes priekšsēdētājs Jānis Vaļko stāsta, ka no 1. septembra Rīgas piena kombināts piena iepirkuma cenu samazinās par 20%. Iepriekšējais samazinājums – par 15% – jau notika 1. maijā. J. Vaļko situāciju piena lopkopībā un augkopībā vērtē kā sarežģītu, jo cenas un raža ir mazāka nekā pērn.

Par zemākām cenām jau pavēstījuši arī Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumi. Kā zina teikt vairāki pašmāju zemnieki, Lietuvas uzņēmumi jau paziņojuši par piena iepirkuma cenu samazinājumu par 10 – 30% un pastāv bažas, ka šim lēmumam var sekot arī vietējie pienrūpniecības uzņēmumi. Zemnieki uzskata, ka valdībai un ES ražotāji ir jāatbalsta, lai izvairītos no piena nozares sabrukuma. Jāpiebilst, ka otrdien valdība apstiprināja izmaiņas noteikumos, kas paredz daļēju kredītprocentu kompensāciju apgrozāmo līdzekļu kredītiem piena, gaļas pārstrādes un zivju apstrādes uzņēmumiem, kā arī lauksaimniekiem.

Pievienot komentāru