Laukos
Piensaimniecība

Kāpēc izslauktajā pienā par daudz urīnvielas? Atbild eksperts0

Foto – LETA

Jautājums. Nododam govju pienu. Tajā šogad parādījies palielināts urīnvielas daudzums. Kāpēc tā? Austra Ventspils novadā.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns atbild, ka urīnvielas palielināšanās vai samazināšanās pienā dzīvniekiem saistīta ar patērētā proteīna daudzumu, tas parāda, kā tiek izmantota enerģija un proteīns.

Norma ir 15–30 miligramu dekalitrā. Ja urīnvielas daudzums ir zemāks par 14, tas liecina, ka barībā pietrūkst proteīna. Ja šis skaitlis lec pāri 30, saimniecei nopietni jāpārdomā, ko dot mājlopiem ēst, citādi tiem sāksies veselības problēmas. Paaugstināts urīnvielas daudzums norāda, ka barības deva nav pareizi sabalansēta.

Jāpiebilst, ka urīnvielas daudzums pienā var mainīties vairākas reizes diennaktī, tāpēc tas ne vienmēr atspoguļo pareizo situāciju, kas notiek ar dzīvnieka veselību.

Par rezultātiem var spriest, ja urīnvielas daudzumu izvērtē, ņemot vērā arī piena proteīna un piena tauku attiecību. Lai iegūtu precīzākus rezultātus, piena paraugi vienmēr jāņem apmēram pēc divām stundām, kad dzīvnieks ir uzņēmis barību (ja to dara tūlīt pēc ēšanas, urīnvielas saturs strauji palielinās). Bioloģiskajās saimniecībās, kur govis nereti tur ganībās ar pāraugušu zāli vai mazproduktīvos zelmeņos, urīnvielas pienā pietrūkst, tādējādi dzīvnieki cieš no proteīna nepietiekamības.

LA.lv