Laukos
Dārzeņi un augļi

Piešķir 72 547 eiro kompensācijas par bakteriālās iedegas dēļ iznīcinātiem augļu dārziem0


Bakteriālās iedegas bojāts ābeles celms. Arhīva foto.
Bakteriālās iedegas bojāts ābeles celms. Arhīva foto.
Foto – LETA/Krists Spruksts

Par bakteriālās iedegas dēļ iznīcinātiem 1063 augļu kokiem 15 personām tiks izmaksāta kopumā 72 547 eiro liela kompensācija, paredz valdības apstiprinātie

Finansējums tiks izmaksāts no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

Kā liecina ZM sniegtā informācija, Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) 2018.gadā bakteriālo iedegu ir konstatējis vienā komercdārzā Rēzeknes novada Lendžu pagastā, vienā piemājas dārzā Rēzeknes novada Vērēmu pagastā, komercdārzā Viesītes novada Saukas pagastā, vienā piemājas dārzā Dobeles novada Annenieku pagastā, vienā ražojošajā dārzā Ķeguma novada Birzgales pagastā un 11 piemājas dārzos Ķeguma novada Birzgales pagastā.

Līdz ar to Lauku atbalsta dienestā ir iesūtīti 15 iesniegumi kompensācijas saņemšanai par 2018. gadā 16 vietās noteiktajiem un izpildītajiem fitosanitārajiem pasākumiem kopumā par 1063 augļu koku iznīcināšanu.

Kā ziņots, bakteriālā iedega (“Erwinia amylovora”) ir bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% no augļu dārza stādījuma. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, kas pārsvarā ir Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas.

Bakteriālā iedega Latvijā pirmo reizi tika konstatēta 2007.gada jūlijā un tika veiksmīgi ierobežota ar stingriem fitosanitārajiem pasākumiem. Lai nepieļautu slimības izplatīšanos stādaudzētavās un dārzos ārpus inficētajām teritorijām, ir svarīgi laikus konstatēt perēkļus un iznīcināt inficētos un iespējami inficētos saimniekaugus.

LA.lv