Eiropā, Politika

Pieteikumi jaunu pārtikas produktu atļaujām Briselei būs jāiesniedz elektroniski

No šā gada 3. janvāra pieteikumi atļaujas iegūšanai jauniem pārtikas produktiem un paziņojumi par tradicionālajiem pārtikas produktiem Eiropas Komisijai (EK) jāiesniedz elektroniski, liecina informācija Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) mājaslapā.

PVD informē, ka no šā gada 1. janvāra atļaujas jauniem pārtikas produktiem izsniedz Eiropas Komisija (EK) pēc tam, kad Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) būs veikusi nekaitīguma novērtējumus. Visi atļautie jaunie pārtikas produkti tiks iekļauti Eiropas Savienības (ES) jauno produktu sarakstā, kurā ietverta atļauto jaunās pārtikas produktu specifikācija, to lietošanas nosacījumi, īpašas marķēšanas prasības. No 2018. gada 3. janvāra pieteikumi atļaujas iegūšanai jauniem pārtikas produktiem un paziņojumi par tradicionālajiem pārtikas produktiem no trešajām valstīm varēs tikt iesniegti EK elektroniski – portālā e-submission.

Jaunās pārtikas produktu saraksts ir iekļauts 2017. gada 20. decembra Komisijas Īstenošanas regulā, ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes regulu izveido jauno pārtikas produktu Savienības sarakstu. Turpmāk EK, piešķirot atļauju jaunam pārtikas produktam, Savienības saraksts tiks regulāri atjaunināts.

Regulā ir precizēta un atjaunināta jauna pārtikas produkta definīcija. Saskaņā ar to jauns pārtikas produkts ir jebkurš pārtikas produkts, kas ES nav nozīmīgā apjomā izmantots cilvēku uzturā pirms 1997. gada 15. maija, neatkarīgi no datuma, kurā dalībvalstis tai pievienojās.

Jaunam pārtikas produktam jāietilpst vismaz vienā no šīm kategorijām – jāsastāv, ir jābūt izdalītam vai ražotam no augiem vai to daļām, no dzīvniekiem vai to daļām, mikroorganismiem, sēnēm vai aļģēm, no šūnu vai audu kultūrām, kas iegūtas no dzīvniekiem, augiem, mikroorganismiem, sēnēm vai aļģēm. Tāpat jaunam pārtikas produktam jābūt ar jaunu vai apzināti modificētu primāro molekulāro struktūru, jāsastāv, jābūt izdalītam vai ražotam no minerālas izcelsmes materiāliem, kā arī jāsastāv no ar inženierijas paņēmieniem iegūtiem nanomateriāliem.

Jauns pārtikas produkts var būt vitamīni, minerālvielas un citas vielas, ja ticis piemērots ražošanas process, kas nav izmantots pārtikas ražošanā Savienībā pirms 1997.gada 15.maija, vai arī šīs vielas satur vai sastāv no ar inženierijas paņēmieniem iegūtiem nanomateriāliem. Tāpat jauns pārtikas produkts var būt pārtikas produkts, kas Savienībā izmantots vienīgi uztura bagātinātājos pirms 1997.gada 15.maija, ja to paredzēts izmantot pārtikas produktos, kas nav uztura bagātinātāji.

Pirms pārtikas produkta laišanas ES tirgū pārtikas apritē iesaistītajam uzņēmējam ir jāpārbauda, vai pārtikas produkts ietilpst regulas darbības jomā. Ja pārtikas apritē iesaistītais uzņēmējs par to nav pārliecināts, tam jāapspriežas ar dalībvalsti, kurā tas vispirms plāno laist tirgū jauno pārtikas produktu. Latvijā dalībvalsts uzdevumus saistībā ar jaunās pārtikas statusa noteikšanu no šā gada 1.janvāra veic Pārtikas un veterinārais dienests.

Regula nosaka vienkāršotu novērtēšanas procedūru tradicionālai pārtikai no trešajām valstīm. Šāda procedūra var tikt piemērota pārtikas produktiem, kas sastāv, ir izdalīti vai ražoti no augiem vai to daļām, dzīvniekiem vai to daļām, mikroorganismiem, sēnēm vai aļģēm, gadījumā, ja ir pierādīta šīs pārtikas nekaitīgas lietošanas vēsture trešajā valstī, proti, ievērojams skaits cilvēku vismaz vienā trešā valstī vismaz 25 gadus ir lietojuši minēto pārtiku kā daļu no ierastā uztura.

Papildus EFSA ir sagatavojusi vadlīnijas pieteikumu un paziņojumu iesniedzējiem.

1 komentārs

 1. ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Pievienot komentāru